Поставеният под номер 4 Димитров победи седмия в схемата Ернестс Гулбис (Латвия) с 4:6, 7:6(2), 7:5 след 2:39 часа игра и си гарантира завръщане в топ 20 на световната ранглиста през следващата седмица, предаде БТА.

Така 22-годишният хасковлия взе реванш за поражението от съперника с 4:6, 6:7(4) преди две седмици в Ротердам. Двубоят започна с поредица от четири пробива, като българинът на два пъти излизаше напред, но не успяваше да запази аванса си.

Гулбис обаче стигна до трети пробив в десетия гейм, с което си осигури успеха в първия сет. 22-ият в света Димитров стартира добре във втората част и поведе с 2:0, но латвиецът бързо изравни при 2:2, след което сервиращите доминираха.

При 5:6 и 15:30 Димитров започна отлична серия, която му донесе 14 от следващите 17 разиграни точки, с което той изравни резултата в сетовете и поведе с 1:0 в решаващата трета част. Хасковлията проби в шестия гейм, но Гулбис веднага върна пробива.

Димитров отново имаше възможност да пробие, но не успя и съперникът му изравни за 4:4. В 11-ия гейм латвиецът допусна две от общо 12-е си двойни грешки в мача и българинът стигна до мачбол, при който Гублис не успя да прехвърли мрежата при воле. Димитров пласира 40 печеливши удара и успя да се справи със съперника си, който наниза 15 аса. Хасковлията заработи 180 точки за световната ранглиста и 67570 долара.

За място на финала той ще се изправи срещу поставения под номер 2 Анди Мъри (Великобритания) елиминира трудно шестия в схемата Жил Симон с 1:6, 7:6(4), 6:2, след като изоставаше със сет и 3:5 гейма във втората част.

Шампионът от "Уимбълдън" Мъри е седми в световната ранглиста, но е достигал до втората позиция в света. Той е спечелил 28 титли и е заработил над 30,5 милиона долара от наградни фондове като професионалист. Мъри има три победи в три мача срещу Димитров без загубен сет.

Шотландецът спечели първата среща помежду им с 6:4, 6:4 в Банкок през 2011 година. След това Мъри победи на финала в Бризбейн със 7:6(0), 6:4 през 2013 година, а през миналия сезон постигна и успех със 7:6(3), 6:3 на турнира "Мастърс" в Маями.

В другия полуфинал ще се срещнат номер 5 Кевин Андерсън (Южна Африка) срещу Александър Долгополов (Украйна). Андерсън елиминира трикратния шампион и водач в схемата Давид Ферер с 2:6, 4:2 и отказване на испанеца заради мускулно разтежение в лявото бедро.

Така Ферер не успя да стигне до пети пореден финал в надпреварата. Долгополов пък отстрани хърватина Иво Карлович с 6:4, 7:6(4).