Юношата на Арсенал Еди Нкетия донесе победата на своя тим в голямото дерби на кръга срещу Манчестър Юнайтед. 23-годишният нападател вкара два гола, включително и победния такъв при зрелищното 3:2 срещу гостуващия тим в неделя вечер в Лондон.

Трите точки днес пък давт все повече основания на феновете на столичани, които мечтаят за така дълго чакана титла в Премиър лийг. След победата си футболистите на Микел Артета отново са с пет точки (50 общо) напред спрямо Манчестър Сити (45), който по-рано днес се справи с Уулвърхемптън.

Освен това "топчиите" имат и мач по-малко от шампионите. Юнайтед е четвърти с 39 точки.

Първият голмайстор в мача със сигурност не бе изненадващо име - Маркъс Рашфорд откри резултата за Юнайтед в 17-ата минута, завършвайки майсторски индивидуален пробив. Десетката на "червените дяволи" шутира с десния крак малко преди дъгата на наказателното поле, за да порази Аарън Рамсдейл за 1:0. За Рашфорд това бе девети гол след подновяването на клубния футбол след световното първенство, като в топ първенствата на Европа няма футболист с повече попадения от него за този период от време.

Десетина минути преди откриването на резултата Бруно Фернандеш искаше дузпа за контакт с вратаря на лондончани, но такава не бе отсъдена.

Арсенал пък отговори почти мигновено, връщайки гола в 24-ата минута. Тогава капитанът Гранит Джака центрира елегантно от левия фланг, а на далечната греда Еди Нкетия не сгреши с глава за 1:1. Младокът вее има 18 гола в последните си 26 мача като титуляр за клуба, включително 12 в последните си 13 появи като титуляр на "Емиратс".

До почивката повече попадения не паднаха, макар Скот Мактоминей да получи добър шанс след близо 30 минути игра, когато стреля към десния ъгъл на Рамсдейл, който обаче отрази удара му.

Лидерът в класирането осъществи обрат след по-малко от десет минути футбол през второто полувреме. В 53-ата минута Букайо Сака отбеляза почти огледален гол на този на Рашфорд от първата част. Английският национал матира Де Хеа с диагонален изстрел от над 25 метра, за да направи резултата 2:1 в полза на "артилеристите".

Така той се превърна в третият играч на Арсенал, успял да вкара в три поредни шампионатни мача срещу Юнайтед след Фредрик Люнгберг (1998-2000) и Тиери Анри (2000-2001).

И точно както през първото полувреме, почти веднага се стигна до изравняване. Този път голмайстор бе Лисандро Мартинес, възстановил равенството за манчестърци в 59-ата минута. Лоша преценка на Рамсдейл в 58-ата минута доведе до това той да изпусне топката, а Мартинес с плонж я прати във вратата му за 2:2.

Световният шампион е седмият аржентинец, който бележи за "червените дяволи" в Премиър лийг след Карлос Тевес, Хуан Себастиан Верон, Анхел ди Мария, Маркос Рохо, Габриел Хайнце и Алехандро Гарначо.

Големият герой за домакините тази вечер се казваше Еди Нкетия. Юношата на столичани вкара втория си гол за вечерта в последната минута на редовното време. Зинченко подаде към Йодегор около точката на дузпата, а след лошо изчистване на защитник в бяло топката се озове в Нкетия, който от няколко метра просто я насочи в мрежата на Де Хеа за 3:2.