Барселона не успя да прескочи групите на Шампионската лига за първи път от 21 години насам. Каталунците не успяха да сътворят изненада срещу могъщия Байерн като гост в Мюнхен и напускат турнира на богатите след груповата фаза след загуба с 0:3, като ще трябва да се задоволят с участие в Лига Европа след нова година.

“Блаугранас” останаха на трето място в класирането на група Е, а заедно с Байерн напред към осминафиналите на Шампионската лига продължава Бенфика.

За последно Барселона остана на трета позиция в групите през сезон 2000/2001, когато бе заедно с Милан, Лийдс и Бешикташ, а по-късно през онзи сезон отпадна на полуфинал за Купат на УЕФА - тогавашния вариант на Лига Европа.

WINBET - най-голямо разнообразие от пазари! (18+)

Началото бе обещаващо за гостите и поне в първите около двадесетина минути дълбоката преса на Барса даваше резултат и германците така и не стигаха до положение пред Марк-Андре тер Стеген. В 21-ата минута Осман Дембеле стреля, но над вратата на Мануел Нойер. Именно Дембеле и Мемфис Депай бяха двамата най-активни за гостите напред, но без особени опасности.

Първият по-добър шанс за Байерн дойде в 28-ата минута, когато Тер Стеген отрази шут на Томас Мюлер. След половин час футбол Шави направи принудителна смяна, след като Жорди Алба получи разтежение, а резервата Оскар Мингеса, който се появи като смяна на Алба, бе главно действащо лице моменти по-късно, когато баварците откриха.

В 34-ата минута Роберт Левандовски финтира на два пъти Жерар Пике в наказателното поле, след което центрир към Томас Мюлер, който от своя страна необезпокоявано надскочи Мингеса и прати топката във вратата. Араухо изчисти с доста усилия, но технологията на голлинията показа, че това е гол.

За Мюлер това бе петдесети гол в Шампионската лига, като осем от тях са срещу Барса

Две минути преди почивката Лерой Сане шутира от повече от 20 метра дистанция, а Тер Стеген определено не се намеси добре, топката минута между ръцете му и така се стигна до втори гол.

В началото на втората част Сане пропусна да накаже сънародника си за втори път, след като от непосредствена близост не стреля достатъчно добре.

През второто полувреме футболистите на Юлиан Нагелсман контролираха изцяло играта и не позволяваха нищо кой знае колко опасно на съперника си.

След малко повече от час игра се стигна и до трети гол. Алфонсо Дейвис центрира от крайната линия и макар да имаше съмнения, че топката е излязла от игра, съдията не спря играта, а след това Джамал Мусиала се разписа отблизо за 3:0.

Проверката с ВАР показа, че Дейвис все пак е центрирал от редовна позиция.

В оставащите минути докрая Нагелсман извади от игра Кингсли Коман, Дейвис, Левандовски и Никлас Зюле, като на тяхно място пусна четирима младоци - Буна Сар, Омар Ричардс, Малик Тилман и Тангуй Нианзу.

Двaта тима си размениха по няколко по-интересни атаки, но без успеят да реализират.

Четири минути преди края Сане отново направи сериозен пропуск, изведен сам срещу Тер Стеген, след като прехвърли както вратаря, така и вратата.

Бенфика пък очаквано си свърши работата срещу Динамо (Киев) и победи с 2:0 у дома след голове на Роман Яремчук и Жилберто. Така или иначе Барселона се нуждаеше от победа при подобен развой на обстоятелствата в Лисабон.

Всички резултати от тази вечер:

Група F: Maнчестър Юнайтед - Йънг Бойс 1:1, Аталанта - Виляреал (отложен)

Манчестър Юнайтед е осминафиналист, Аталанта и Виляреал ще играят утре за второ и трето място

Група G: Залцбург - Севиля 1:0, Волфсбург - Лил 0:3

Лил и Залцбург са осминафиналисти, Севиля ще играе в Лига Европа като трети в класирането

Група H: Ювентус - Малмьо 1:0, Зенит - Челси 3:3