В трети пореден сезон Левски се класира за Лига Европа след победа на баража на стадион "Георги Аспарухов".

След като триумфираха срещу Верея и Черно море в последните две години, сега "сините" се справиха и с Етър след успех с 1:0.

Точен за тима на Георги Тодоров бе резервата Валери Божинов с първото си докосване до топката в 72-та минута и попадението се оказа достатъчно за участие в евротурнирите през следващия сезон.

Етър на Красимир Балъков няма от какво да се срамува, тъй като изигра много силен мач и оставя зад гърба си прекрасен сезон, който за тяхно нещастие не завърши по възможно най-позитивния начин. Това беше последен мач при "виолетовите" за Балъков, който още в следващите дни събира националите за лагер преди мачовете с Косово и Чехия.

Левски заслужи място на баража като трети в първенството, а Етър, за да стигне дотук отстрани последователно Локомотив (Пловдив) и Славия в мачове на разменено гостуване след редовния сезон.

Първото полувреме на "Георги Аспарухов" бе изиграно много предпазливо от двата тима и това сякаш бе логично предвид огромния залог.

Левски владееше по-често топката, но това не притесни великотърновци, които се защитаваха умело и ограничиха съперника до анемични удари от дистанция.

Снимка: Bulphoto

Всъщност през първата част "сините" нанесоха само два удара, които бяха точни, но твърде леки. От своя страна Етър също стреля два пъти, но неточно, като най-добрата ситуация се откри пред Венцислав Василев след изпълнение на корнер.

Втората част започна с по-високо темпо и двата тима погледнаха по-смело към вратата на съперника.

Левски атакуваше плахо, а Етър разчиташе на контраатаки и на нарушения в защита. "Болярите" фаулираха много повече, но не грубо, а с тактически замисъл.

В 72-та минута обаче Левски удари. Резервата Валери Божинов се разписа с глава след перфектно центриране на Живко Миланов отдясно, който преодоля защитник.

Само две минути по-късно "сините" можеше да ударят отново, но шут на Паулиньо мина на сантиметри от лявата греда на Христо Иванов.

След 80-та минута Етър натисна със всички сили и Иван Горанов от домакините направи две много важни намеси. В първата се прояви с отличен шпагат в наказателното поле, а след това блокира шут на Иван Стоянов.

В 89-та минута бившият левскар Георги Сърмов отправи страховит удар от границата на наказателното поле, но топката мина над вратата.

В крайна сметка Левски удържа аванса си и заслужи победата в сблъсъка, който бе равностоен в по-голямата си част.