След пет мъчителни сезона далеч от елита, един от най-успешните ни клубове - Локомотив (София), се завърне сред най-добрите в България.

Това стана факт след успеха на "железничарите" с 4:1 в гостуването на Септември (Симитли), което гарантира второто място на тима в крайното класиране.

Така от Втора лига директни промоции печелят отборите на Пирин и Локомотив, все емблематични за родния футбол отбори.

Целият ужас за Локомотив започна в края на сезона 2014/15, когато заради задължението си отборът бе пратен в аматьорския футбол, макар да завърши на трето място в елита и да трябваше да играе в Европа.

Локомотив започна от софийската окръжна група, която спечели с лекота, а след формирането на новия формат на Първа лига отказа да се изкачи директно в елита и започна участие във Втора лига.

"Железничарите" бяха близо до място в елита през 2018-а, когато допуснаха изравняване в последната секунда, а след това загубиха баража от Витоша (Бистрица).

Преди година Локомотив също имаше амбиции за бараж, но сезонът във Втора лига бе прекратен заради пандемията, която завари клуба на четвъртото място.

Но от днес елитният статут на Локомотив вече е факт, след една година в аматьорския футбол, и още четири във второто ни ниво.

Припомняме, че Локомотив е четирикратен шампион на България и четирикратен носител на Националната Купа.

Отборът има 50 мача в европейските клубни турнири, като през 1980-а достига до четвъртфиналите на Купата на УЕФА.