Англия победи Чехия с 1:0 на "Уембли" в мач от последния кръг на груповата фаза от Европейското първенство по футбол.

Така "трите лъва" спечелиха Група "D" на шампионата, след като събраха актив от седем точки и завършиха без нито един допуснат гол. Вкараха общо само два, като и този път подобно на мача с Хърватия успешният удар бе на Рахийм Стърлинг. Имаше съмнения дали британците днес ще се напъват за лидерската позиция с цел да избегнат труден съперник на осминафиналите, но те показаха, че се борят за всяка победа.

Това означава, че ще играят с един измежду суперсилите Германия, Франция или Португалия (малко вероятно Унгария) на "Уембли", но ако стигнат финал по пътя си ще избегнат впечатляващите до момента отбори на Италия и Белгия, които са в другия поток.

Чехия загуби две позиции с тази загуба за сметка на днешния си съперник и Хърватия, и завършва на третото място с четири точки, но със сигурност ще играе на осминафиналите, където ще се изправи срещу отбора на Нидерландия в Будапеща или срещу победителя от Група "E" - Швеция, Словакия, Испания или Полша в Глазгоу.

Днешният мач предложи сравнително атрактивно първо полувреме, в което Рахийм Стърлинг удари греда и след това отбеляза гол. Второто беше доста скучновато и накъсано от множеството смени на двата отбора. Чехия не направи достатъчно в атака, за да запази интригата.

Англия тръгна много силно и удари ранна греда в трети пореден мач. Рахийм Стърлинг проби през левия фланг и опита да прехвърли Вацлик - направи го успешно, но топката срещна страничния стълб.

В 12-ата минута англичаните поведоха в резултата. Джак Грийлиш центрира меко към далечната греда, където Стърлинг от близка дистанция засече с глава и не остави шанс на Вацлик.

След попадението Чехия не се смути и започна да организира остри атаки, които обаче не водеха до кой знае какво напрежение за Джордан Пикфорд.

В 26-ата минута Хари Кейн стигна до първия си точен удар на турнира. Нападателят на Тотнъм получи топката в наказателното поле и по фантастичен начин финтира Томас Калас, но последва още по-впечатляващо спасяване на Вацлик.

Чехия отвърна в ответната атака със страхотен удар от дистанция на Томас Холеш, който отиваше в ъгъла, но Пикфорд се хвърли и изби топката в корнер. В 35-ата минута гостите също бяха близо до гол. Първо удар на Божил бе блокиран, а при добавката шут на Соучек мина на сантиметри от гредата. След 30-ата минута Англия отново взе инициативата и направи няколко остри центрирания, с които отбраната се справи.

Началото на втората част не предложи кой знае колко интересни моменти пред двете врати. Битката преобладаваше в центъра на терена и с променлив успех и за двата отбора. Гостите започнаха да извършват чести нарушения в опит да вземат топката.

В 68-ата минута Англия имаше основателни претенции за дузпа, след като Ян Божил избута с ръка Хари Магуайър в наказателното поле. Съдиите прецениха, че действието е недостатъчно за наказателен удар.

До края на мача Чехия просто преследваше топката, но и не си даваше кой знае какъв зор да изравнява резултата. Множеството смени също накъсаха играта.

Англия вкара за втори път топката в мрежата. Джордан Хендерсън бе точен след пас на Джуд Белингам, но правилно бе отсъдена засада, която бе очевидна. До края Чехия не успя да създаде нещо интересно.