Световният вицешампион Хърватия изпълни целта си и ще бъде част от елиминациите на Евро 2020.

"Ватрените" победиха Шотландия насред Глазгоу с 3:1, като по този начин си осигуриха второто място в своята група "D".

А този сблъсък срещу Шотланците бе дирекна битка за продължаване напред, защото двата тима се нуждаеха от задължителен успех, а ремито щеше да е самоубийствено. Хървати и шотландци обаче знаеха, че победа ще им осигури място минимум сред един от най-добрите трети отбори в турнира и съответно мястона осминафинал.

Именно заради това се насладихме на една страхотна битка, в която обаче по-голямата класа на хърватските футболисти се оказа решителна. Докато наглед по-сериозно желание, тичане и агресия видяхме в шотландките редици, то футболната класа бе в краката на световните вицешампиони, които в крайна сметка заслужено продължават напред.

А с получилият се резултат в другия мач, където Англия спечели с 1:0 над Чехия, хърватите успяха да изпреварят чехите по голова разлика, като дори заеха второто място в групата. Любопитен факт е, че след пет неуспешни опита, Хърватия най-сетне успя да победи Шотландия. Така Франция и Португалия остават единствените тимове на континента, срещу които "ватрените" нямат успех.

А завоюваното второ място им осигурява мач срещу втория тим от Група "Е". Към момента класирането там е следното: Швеция 4 точки, Словакия 3т. Испания 2т. Полша 1т.

Шотландия все пак се наслади на първия си голям форум от 23 години насам, но подобно на останалите си 10 участия на големи турнири, не успя да преодолее групата.

Снимка: Getty images

СНИМКИ ОТ МАЧА ВИЖТЕ ТУК >>>

Мачът започна изключитлено активно за шотландците, които само в рамките на първите 4 минути изпълниха три корнера и непрестанно пресираха хърватите, макар това да не доведе до някакви положение. Все пак бе странно да гледаме финалиста от последния Мондиал да не успява да премине центъра на терена в Глазгоу.

Постепенно Хърватия започна да установява по-траен контрол на топката, а в тези моменти вече ясно се виждаше разликата в индивидуалните качества между играчите на два тима. Естествено, че те бяха в полза на хърватите, най-вече що се отнася до техническите умения.

И това вдигане на оборотите от хърватите се отплати в 17-ата минута, когато Юранович центрира, Иван Перишич по отличен начин свали с глава около точката за изпълнение на дузпа, където Никола Влашич намери топката с левия крак и изведе балканския тим напред.

В следващите 20-25 минути всичко се развиваше по-план за хърватите, защото те продължиха да са по-активни и сякаш държеха всичко под контрол в тази среща.

От своя страна Шотландия разчиташе на бързи атаки, практикувайки традиционния си директен футбол.

И при една от редките атаки съдбата се усмихна на храбрите шотландци. Те отново изсипаха топката с опит да създадат суматоха и успяха.

След получилото се меле опитният Домагой Вида изчисти по доста нескопосан начин топката, която бе овладяна от Калъм Макгрегър и халфът на Селтик с отлично насочен удар я прати във вратата за 1:1.

Това бе и резултатът на почивката, което бе самоубийствен сценарий за двата тима. Ясно бе, че хървати и шотландци ще дадат всичко за победата през вторите 45 минути.

А през тях Хърватите напълно доказаха, че са по-добрият тим. Те все пак трябваше да защитават реномето си на втори в света.

Още в началните минути на това полувреме Гвардиол и Перишич изтърваха положения сами срещу вратаря, като казано на футболен език "голът се печеше".

Така в 62-ата минута дойде мигът на Лука Модрич. Носителят на "Златната топка" за 2018-а показа защо е най-специалният играч на "ватрените", вкарвайки феноменален гол. Намиращ се извън наказателното поле, без подготовка той отправи изстрел с външната част на ходилото си, който неспасяемо влетя в шотландската врата.

След този гола Шотландия вече трябваше да започне да приема рискове, което съвсем улесни хърватската задача.

А точка на спората на "Хемпдън Парк" сложи Иван Перишич. След центриране на Модрич от корнер, хърватският флангови играч ознаменува поредния си силен мач с гол с глава.

Освен да реши мача, този гол прати и Хърватия на второто място в групата, с оглед получилия се резултат в другия мач.

С него "ватрените" изпревариха Чехия по голова разлика и поне на теория би трябвало да имат по-лесен съперник в следващата фаза.

Това ще е вторият в класирането в групата на Швеция, Словакия, Испания и Полша, който е много вероятно да бъде точно Испания.