Само за 90 минути Испания успя да направи това, което убягваше на селекцията на Луис Енрике в първите два мача на Евро 2020.

След като в тях "Ла Роха" вкара само веднъж, днес испанците се отпушиха и разбиха Словакия с 5:0, за да си гарантират второто място в крайното класиране на група "Е" и да продължат напред към осминафиналите, където ги чака тежка задача - Хърватия в Копенхаген.

За известно време в края на мача испанските футболисти дори бяха начело на групата си, но тя бе спечелена от Швеция (3:2 срещу Полша). Северняците си осигуриха сблъсък с Украйна в Глазгоу - украинците се класират като трети тим от своята група след днешните провали на словаци и поляци.

За втори пореден мач иберийците пропуснаха дузпа, но дори това не ги спря, а разгромът им тръгна от поредния автогол на шампионата - този път дело на словашкия вратар Мартин Дубравка, който преди да направи тази грешка бе наистина на високо ниво.

Загубата на словаците означава, че те  напускат турнира, защото няма как да се наредят сред най-добре класираните трети тимове в групите.

Съдията отсъди дузпа за символичните гости днес след десетина минути игра, когато защитник на Словакия понечи да изчисти топката, но вместо това изрита крака на Коке. Алваро Мората застана зад топката, но както Жерард Морено в предишния мач с Швеция, не успя да вкара - Мартин Дубравка спаси.

"Фуриите" не се разклатиха след пропуска, който е пети пореден за страната от дузпа, а напротив - в типичния си стил пресираха, задържаха топката в свое владение и атакуваха, за да се стигне до 30-ата минута, когато поведоха... чрез автогол. Вратарят Дубравка опита да изчисти топката след удар в гредата, но изглежда слънцето го заслепи и той я прати в своята мрежа - 1:0 за Испания.

В добавените 4 минути на първото полувреме Аймерик Лапорт отбеляза дебютния си гол за испанския национален отбор - отново след грешка на Дубравка. Стражът излезе да покрива Жерард Морено, а той от своя страна центрира към Лапорт, който вкара с глава за 2:0. Морено е замесен в 10 гола за страната си откакто дебютира през 2019 година - 5 гола и 5 асистенции.

Второто полувреме започна с няколко словашки опита за атака, в които "соколите" пласираха и първия си удар във вратата, но в 56-ата минута те получиха и трети гол. Жорди Алба намери с центриране Пабло Сарабия, а от по-малко от десет метра разстояние той бе безкомпромисен с левия си крак за 3:0. Головата фиеста продължи и в 67-ата минута Феран Торес отбеляза с първото си докосване до топката. Резервата завърши с техничен удар с пета чудесно разиграно заучено положение за 4:0.

Торес вкара 44 секунди след влизането си - най-бързото попадение на резерва на Европейско от 2004 година насам, когато друг испанец, Хуан Карлос Валерон, отбеляза 39 секунди след появата си на терена.

Само четири минути след това падна и пети гол, който отново бе реализиран от футболист на Словакия. Друга резерва в лицето на Пау Торес бе замесен в головата ситуация при първия си досег с кълбото - той отправи удар с глава след разбъркване във вратарското поле, топката се отби първо в Дубравка, а след това и в Юрай Куцка за 5:0.

В оставащите двадесетина минути трикратните шампиони на Европа правеха каквото си пожелаят, а положенията за още голове не липсваха, но такъв не падаше.