Швеция удари драматично Полша с 3:2 в един от най-зрелищните мачове на Евро 2020, за да прати у дома най-силния футболист в света за миналата година.

Роберт Левандовски не стигна на поляците, въпреки че направи всичко по силите му, за да ги класира за елиминациите.

С поражението те отпадат, защото им бе необходима само победа. Швеция печели група Е, за да си осигури осминафинал с Украйна в Глазгоу. Новината от днешните мачове е, че украинците се класират за сметка на Словакия като един от най-добрите четири тима.

Вторият в група Е Испания отива на среща с вторите в света хървати, като този осминафинал е в Копенхаген.

Мачът се превърна в трилър в невероятната жега в Санкт Петербург. Още във втората минута Емил Форсберг откри за шведите, които и преди мача бяха сигурни, че излизат от групата. Но играха за първото място.

Полша се хвърли напред, възлагайки всичко на аса Левандовски, а изглеждаше през първото полувреме, че това няма да е неговият ден.

Деветката на Байерн стреля мощно с глава в 17-ата минута, топката се отби в напречната греда и се върна към Лева, който от 3-4 метра пак я прати с глава в гредата! И отново тя падна в него, този път в краката му, но той някак се замота, а съотборниците му Камил Глик и Гжегош Криховяк също чакаха да вкарат. И накрая шведски крак изби пред празната врата. Уникално положение!

Не, че шведите се трогнаха. Те удвоиха в 59-ата минута, когато Форсберг вкара второто си попадение в мача след пас на резервата Деян Кулушевски. Играчът на Юве се включи отлично и показа голяма класа.

А Форсберг е вече автор на трите последни гола на шведите на голямо първенство. Той вкара и попадението срещу Швейцария на осминафинал на Мондиал 2018, което класира отбора му напред (1:0). Сега вече е с три попадения на Евро 2020, пак той реализира за 1:0 над Словакия.

Изглеждаше, че нещата са приключили в Санкт Петербург, но Полша намери сили.

Левандовски намали със страхотен гол по диагонала, преди да изравни в 84-ата минута отблизо и да върне надеждите - един гол и "дружината" отиваше на осминафинал!

И Роберт има три гола на турнира, колкото са вкарали още Ромелу Лукаку (Белгия), Кристиано Роналдо (Португалия), Джорджиньо Вайналдум (Нидерландия) и Патрик Шик (Чехия).

Но не... попадение на резервата Швиерчок, познат отлично от годините в Лудогорец, бе отменено правилно за засада и това определено не бе денят на поляците. Те натискаха яростно и се оголиха, а в добавеното време Виктор Клаесон ги попари с трети гол, отново след асистенция на Кулушевски.

И това попадение преобърна класирането в групата, пращайки Испания срещу Хърватия, а шведите - срещу Украйна. Поляците стягат багажа, както го прави и Словакия.