Португалия и Франция се класираха за осминафинал на Евро 2020 след зрелищно 2:2 в най-очаквания сблъсък на груповата фаза.

Три дузпи оцветиха допълнително сблъсъка на европейския и световния шампион, като за няколко минути през второто полувреме първенецът на континента дори бе отпаднал от турнира.

Но Кристиано Роналдо с втория си удар от бялата точка го върна в играта и португалците тръгват на защита на титлата си от осминафинал срещу много силния тим на Белгия в Севиля.

Французите отиват на двубой с Швейцария в Букурещ.

Мачът започна ударно, с добър ритъм и в отличната атмосфера на препълнения стадион в Будапеща.

В 10-ата минута Килиан Мбапе можеше да открие, но изпусна сам срещу Руи Патрисио.

Първото попадение дойде от дузпа в 30-ата минута. Данило бе боксиран в главата от Уго Лорис, след като успя да играе с топката преди него.

От 11 метра Кристиано заби за 1:0, като с това счупи поредния си рекорд - никой друг в историята няма 21 гола на световни и европейски първенства.

Португалия взе здраво в ръцете си юздите на мача и доминираше до края на полувремето, но получи шамар в добавеното време. Реферът Матео Лаос даде доста странна дузпа за Франция, след като Семедо едва докосна Мбапе в рутинно единоборство за позиция.

От бялата точка Карим Бензема изравни и отборите се оттеглиха с 1:1 на полувремето, знаещи, че в Мюнхен Унгария води на Германия.

Само 120 секунди след паузата обаче Бензема вкара отново, измъквайки се зад защитата. И това прати Португалия на последно място в групата. Шампионът - пред отпадане!

И пак Роналдо се намеси. Той центрира отляво, топката срещна ръката на Кунде и Лаос посочи пак дузпа. Нов точен удар в критичен за родината му момент, а и нов рекорд, този път - изравнен. Роналдо е със 109 гола за националния си отбор, равен с Али Даей на върха на списъка в цялата история на футбола.

До края настана дебнене, но удар на Пол Погба от 25 метра едва не счупи гредата, след като и Патрисио го докосна. Двата тима следяха и случващото се в Мюнхен, но знаеха, че реми ги класира.

Темпото спадна едва в последните 10 минути на умора, но в добавеното време можеше да видим четвърта дузпа. Кингсли Коман нахлу отляво, а Бруно Фернандеш сякаш го фаулира... Но Лаос реши, че ще е прекалено, може би...

Куриозно, супермачът може да се повтори на полуфинал, ако и французи, и португалци, преодолеят осминафиналите и четвъртфиналите.