Футболът е полудял, а и ние покрай него. Замисляте ли се колко мачове вървят всеки ден по телевизията, да не говорим за тези, които се нижат без да имаме възможност да ги гледаме... Хиляди. Всеки ден.

Програмата е претрупана и не е чудно, че все повече хора с носталгия си спомнят времената, когато чакахме веднъж седмично дербито на Европа или у нас. И помнехме всеки детайл от него. Сега вече не помниш кой гол кога си видял, в кой двубой и кой го е вкарал.

Ливърпул, шампионът на Европа, ще изиграе 12 мача за 37 дни в тази луда месомелачка. От 23 ноември до 2 януари отборът на Юрген Клоп ще е на терена практически на всеки 72 часа средно.

Но върхът на лудостта е новината, че на 17 декември от 21,45 ч наше време "червените" играят като гост на Астън Вила (в Бирмингам) в четвъртфинал за Купата на лигата, а на 18 декември от 19,30 ч (българско време) ще са в Доха за полуфинал от Световното клубно първенство.

Два мача за 22 часа. На два различни континента. На около 6000 км разстояние между двата стадиона, на които са двубоите!

Ето това вече е напълно ненормално.

Снимка: Twitter

"Проблемът е очевиден. Не можем да продължаваме така във футбола, иначе ще съсипем играчите - коментира Юрген Клоп. - Вместо да се търсят решения, изникват все нови проблеми. На целия натоварен календар се появяват нови и нови турнири."

А на въпрос на репортер как ще се справи с двата мача за 22 часа, германецът се пошегува. "Смятаме да поканим Вила да дойде в Доха и да играем мача там!".

Очаква се във вторник в Бирмингам да играят юноши и резерви, както и 4-5 футболисти от първия тим. Те ще хванат самолета на следващия ден и ще се надяват Ливърпул да стигне финала в Световното клубно първенство (на 21 декември), за да играят поне в него. Естествено, Клоп няма да води "Б отбора" в Бирмингам, а ще е в Доха.

Феновете, куриозно, могат да посетят и двата двубоя. На 18 декември в 7,50 ч местно време излита самолет от Бирмингам за Доха, който пристига около четири часа преди мача на отбора там. Достатъчно време да се стигне до стадиона "Еджукейшън", за да се гледа полуфинала (арената е на 45 минути от летището).

Изчислиха дори, че да идеш да гледаш Ливърпул в Бирмингам, да нощуваш там, да летиш до Доха и да видиш мача там, ще ти струва около 2000 лири (с прибирането до Англия). Възможно - но дали е нормално?

Някои биха казали - това е цената на успеха. Ако отборът не бе спечелил Шампионската лига, нямаше да му се налага да пътува до Катар.

Но и преди Ливърпул други плакаха по темата... Историята помни подобни случки.

Тази година венецуелският Самора игра два двубоя за 20 часа, след като местната федерация отказа да отложи петъчно дерби срещу Атлетико (завършило 3:3). Ден по-рано, на 7 март, титулярите паднаха в Копа Либертадорес от уругвайския Насионал (0:1). Е, поне двата мача бяха на един и същ стадион, нямаше пътуване.

През 2001 г. пък в Англия се получи така, че в един ноемврийски ден Арсенал падна с 2:4 от Чарлтън, а Манчестър Юнайтед загуби с 1:3 от Ливърпул, и двата мача - от първенството. 24 часа по-късно двата съперника се срещнаха в Купата на лигата и Арсенал би Юнайтед с 4:0. В този двубой играха само резерви, разбира се.

Марк Хюз в игра за Уелс

Снимка: Getty Images/Guliver Photos

А историята на Марк Хюз!? Ето това е подвиг!

През лятото на 1987-ма уелсецът премина в Байерн (Мюнхен) като една от големите звезди на европейския футбол. Нападателят стартира силно кариерата си в гранда на немската игра, но в един ноемврийски ден на същата година му се случи нещо, което никога няма да забрави.

Не знаете историята ли? Ето я:

В тази сряда Уелс гостува на Чехословакия в квалификация за Евро 1988, която е изключително важна. При победа, британците изместват Дания от върха на групата и се класират на финалите. Хюз е в състава, редом с другата звезда Йън Ръш от Ливърпул.

В същия ден обаче Байерн има изключително важен мач - сблъсък с Борусия (Мьонхенгладбах) за Купата на Германия. Това е преиграване, като двата отбора са най-добрите в страната в момента. Голямо дерби.

"В колко часа играете с Чехословакия?", пита Ули Хьонес, тогава генерален мениджър на Байерн. Мачът на уелсците е в 16 ч в Прага. Хюз играе 90 минути, като разочарованието от поражението е огромно. Отборът няма да ходи на Евро 1988, но нападателят няма време да мисли за това.

Една "Лада" го откарва до летището, както е по екип на националния му отбор. Там го чака малък самолет, нает от Байерн, с който пътува за Мюнхен.

"Преобличах се на борда и опитах малко да отпочина, като изгоних от главата си мислите за случилото се в Прага. Нямах време да спя, а и адреналинът бе твърде силен", спомня си Хюз.

Пристига на "Олимпиащадион" минути преди края на първото полувреме, а Байерн губи с 0:1. Влиза в игра в началото на втората част, а гостите правят 0:2. Появата на Хюз наелектризира трибуните, а и отбора на баварците, които стигат до 2:2 и продължения.

"Последното, от което имах нужда. Едва ходих по терена. Бих искал да кажа, че аз съм бил в основата на този обрат, но не е така. На практика не направих нищо на терена, единствено повлиях позитивно психологически на съотборници и фенове", разказва уелсецът.

Байерн бие с 3:2 и денят завършва добре, но - какъв ден само!

Ето такива истории помни футболът, напълно луди.

В такава ще влезе и Ливърпул след месец.

Снимка: AP/БТА

 

Ето я програмата на европейския шампион - 12 мача за 37 дни:

27 ноември, Наполи (домакин), Шампионска лига

30 ноември, Брайтън (домакин), Висша лига

4 декември, Евертън (домакин), ВЛ

7 декември, Борнемут (гост), ВЛ

10 декември, Залцбург (гост), ШЛ

14 декември, Уотфорд (домакин), ВЛ

17 декември, Астън Вила (гост), Купа на лигата

18 декември, полуфинал на Световното клубно първенство, съперник - неизвестен още

21 декември, финал за Св. клубно първенство или мач за трето място

26 декември, Лестър (гост), ВЛ

29 декември, Уулвърхемптън (домакин), ВЛ

2 януари, Шефийлд Юнайтед (домакин), ВЛ.