Тотнъм и Ливърпул завършиха наравно 2:2 в дербито на кръга във Висшата лига, което премина с много спорове, пропуски и любопитни моменти.

Претенции за дузпи, дадени и недадени червени картони, както и доста дискусионен гол белязаха мача, който все пак ни подари и страхотен футбол.

В крайна сметка обаче след края му Ливърпул загуби две точки в битката за върха и вече изостава на три от лидера Манчестър Сити. Въпреки това с оглед показаното в този луд мач, ремито на "Тотнъм Стейдиъм" може би изглеждаше най-логичния изход.

А още от първата минута домакините изглеждаха впечатляващо и изиграха невероятни около 25 минути, в които спокойно можеше да водят с 3:0.

В 13-ата минута Хари Кейн успя да откри резултата, вкарвайки едва втория си гол през сезона във Висшата лига. След него с много сериозни пропуски се отчетоха Хюн Мин Сон и Деле Али, които спокойно можеха да увеличат преднината на "шпорите" в тази първа половина на полувремето.

Между тези пропуски обаче дойде първият спорен миг в мача, който бе свързан с едно опасно влизане на Хари Кейн право в крака на Анди Робертсън.

Реферът обаче прецени, че това е само жълт картон. Постепенно Ливърпул заигра доста по-опасно и не се нуждаеше от доста положения, за да стигне до гол. Вкара го Диого Жота, който в 34-ата минута изравни.

Португалецът бе замесен и във второто много спорно положение в мача, когато в самия край на полувремето бе съборен в наказателното поле на Тотнъм, но реферът пак бе категориче - дузпа няма.

Повторенията обаче изобщо не ни убедиха в правотата на рефера.

В този случай той поне показа еднакъв критерий, защото в средата на втората част Хюн Мин Сон бе избутан и съборен в наказателното поле на Ливърпул, но реферът отново не показа бялата точка.

А в ответната атака Ливърпул успя да постигне обрат и да поведе с 2:1.

Именно това бе четъвртият много спорен миг, защото голът вкара Анди Робертсън с глава, получавайки топката на метър от голлинията от Трент Александър-Арнолд.

Преди топката да стигне до Александър-Арнолд обаче, Мохамед Салах от Ливърпул игра с ръка.

Положението бе разгелдано, а голът изненадващо зачетен.

Шоуто на "Тотнъм Стейдиъм" продължи с пълна сила, защото въпреки яростта си от съдийското решение, играчите на домакините бързо изравниха, макар и с огромната помощ на вратаря Алисон.

Стражът на Ливърпул излезе да пресече един извеждащ пас, но не уцели топката, която Хюн Мин Сон догони и прати в празната врата.

И така дойде много спорната 77-а минунта, когато Робертсън изрита Емерсон, а реферът му вдигна жълт картон.

Той обаче бе призован да разгледа положението с ВАР и промени решението - картонът стана червен.

Снимка: Getty images

А това веднага повдигна въпроси защо не бе такъв цветът на картона и през първата част, при спорното положение на Хари Кейн.

Споровете ще бъдат водеща тема и в следващите дни, а от тях големият победител е Манчестър Сити, който вече има три точки преднина на върха.