Левски и ЦСКА завършиха наравно 0:0 в напрегнато дерби на националния стадион "Васил Левски" от 22-ия кръг на българския футболен шампионат.

Срещата се игра при много тежки условия заради обилен снеговалеж най-вече през първото полувреме. В него футбол почти нямаше, но на полувремето теренът бе изчистен и се получи хубав мач. След подновяването на играта Левски остана с човек по-малко след червен картон на защитника Цунами, а ЦСКА направи не малко пропуски пред вратата на Николай Михайлов. В края и Брадли Мазику от символичните гости бе изгонен.

Равенството означава, че ЦСКА събира актив от 48 точки, което е с три по-малко от лидера Лудогорец. Днешният мач на разградчани с Ботев Враца бе отложен заради снеговалеж и в северозападния град. Левски остава пети в таблицата с актив от 33 точки. ЦСКА за девети пореден път не загуби в голямото дерби.

И "сини", и "червени" имаха своите шансове да спечелят но двамата вратари направиха достатъчно, за да запазят нулевото равенство. Все пак ако има отбор, който повече трябва да съжалява, че не стигна до победен гол, това е ЦСКА. Георги Йомов направи два големи пропуска, а резервата Яник Вилдсхут изпусна сам срещу Михайлов, който изигра много силни 90 минути.

Двата отбора излязоха на терена на Националния стадион "Васил Левски" под силен снеговалеж и с тениски, с които призовават да се спре войната в Украйна.

Първият шанс в мача се откри пред "сините" след центриране на Филип Кръстев от корнер и удар на Хосе Кордоба, който мина покрай страничната греда.

В деветата минута Уелтън направи много хубав пробив и бе спрян от Мено Кох, а последвал удар на Димитър Костадинов бе спасен от Бусато.

След десетата минута главният съдия Валентин Железов прекъсна мача за известно време заради невъзможността срещата да се провежда при тези условия. Те затрудняваха както движението на топката, така и телевизионното излъчване.

В 20-ата минута дойде първият изгоден шанс за ЦСКА. Георги Йомов даде меко подаване към нахлуващия Иван Турицов, топката се удари в гърба му, но той се ориентира и веднага отправи удар, който Николай Михайлов спаси. Миг по-късно Турицов беше съборен от съперник и имаше дълго отсъждане с ВАР за евентуална дузпа, но в крайна сметка такава не последва.

Малко след това ЦСКА организира добро нападение, което завърши с удар на Карло Мухар право в ръцете на Михайлов.

Тежките условия на терена не позволяваха да се играе нормален футбол и отиграванията бяха "на дребно", което доведе до множество нарушения и дълги паузи преди подновяването на игровите действия. В 39-ата минута центриране на Филип Кръстев от поредния фаул създаде суматоха в наказателното поле и последва неточен удар на Сонко Сундберг.

Снимка: start-photo.bg

За второто полувреме теренът беше до голяма степен изчистен и това позволи за по-качествени действия от двата отбора. Така в 50-ата минута ЦСКА направи голям пропуск. Георги Йомов бе изведен зад защитата и се оказа сам срещу Михайлов, но стреля встрани.

В 54-ата минута Левски остана с човек по-малко. Бразилският защитник Цунами изрита Иван Турицов на тъч линията и получи втори жълт картон.

Въпреки числения си дефицит Левски имаше страхотна възможност да поведе в резултата в 69-ата минута. Ново хубаво центриране от фаул на Кръстев стигна до Сунбдберг, който стреля с глава, но последва спасяване на Бусато.

Снимка: Bulphoto

В 72-ата минута се получи много комична ситуация в мача. Служител на националния стадион влезе, за да изчисти линиите на терена, а Карло Мухар се изнерви от бавните му действия и му взе греблото, за да свърши работата сам.

В 74-ата минута ЦСКА направи много опасна контраатака и Яник Вилдсхут излезе сам срещу Николай Михайлов. Стреля по земя, но стражът на "сините" направи най-впечатляващото спасяване от началото на мача.

ЦСКА продължи да атакува и в 82-ата минута Вилдсхут центрира към Георги Йомов, който направи втория си голям пропуск в мача, пращайки топката встрани.

Във втората минута на 8-минутното продължение на срещата Брадли Мазику от "червените" беше изгонен с директен червен картон след разглеждане с ВАР. Той изрита грубо Уелтън при контраатака на противника.

Съставите:

ЛЕВСКИ: 13. Николай Михайлов; 91. Драган Михайлович, 23. Сонко Сундберг, 33. Хосе Кордоба, 6. Цунами; 8. Андриан Краев; 7. Георги Миланов, 30. Филип Кръстев, 20. Димитър Костадинов, 17. Уелтон; 19. Билал Бари

ЦСКА: 1. Густаво Бусато, 19. Иван Турицов, 2. Юржен Матей, 4. Мено Кох, 18. Брадли Мазику, 3. Жеферсон, 21. Амос Юга, 8. Греъм Кери, 24. Карло Мухар, 10. Георги Йомов, 9. Жорди Кайседо