Франция обърна Австралия от 0:1 до 4:1, като показа страхотни неща в атака, мощ и избухвания от импровизаторите Килиан Мбапе, Антоан Гризман и Усман Дембеле.

Мачът в група D ясно показа - шампионът не е на Мондиал 2022 с никаква друга мисия, освен тази да си запази титлата. "Петлите" изглежда няма да имат проблем да избегнат съдбата на предишните три тима - първенци на планетата, които отпадаха в групите през 2010-а, 2014-а и 2018 г.

Въпреки кадровите проблеми в защита и халфовата линия с травмите на Погба, Канте, Варан, а и на "Златната топка" Бензема, който трябваше да води атаката, френската мощ не подлежи на съмнение.

ВИЖТЕ СНИМКИ ОТ МАЧА>>>

На терена като титуляри бяха двойката централни защитници Ибрахима Конате (23 години) и Дайо Упамекано (24), които нямат голям опит с екипа на националния.

В средата на терена основна роля имаше 22-годишният Орелиен Чуамени, а в атака ни е простено, ако забравяме, че Мбапе е едва на 23. Млад отбор, но каква експлозивност и потенциал само.

Мачът не тръгна никак добре, в деветата минута Крейг Гуудуин с левачката залепи топката под гредата за 0:1 и върна спомените от Мондиал 2018.

Тогава Австралия измъчи Франция и водеше до средата на второто полувреме, пак в мач от групите, за да загуби едва в края с 1:2 от бъдещия шампион.

Но само в пет минути от 27-мата до 32-рата, фаворитът избухна за първи път. Първо Тео Ернандес, заменил Лука Ернандес, който се контузи (още един проблем в отбрана) центрира и Адриен Рабио изравни с глава.

А пет минути по-късно Рабио даде асистенция на Оливие Жиру, който на празна врата вкара гол №50 с екипа на родината.

Рекордът за №1 в историята е на Тиери Анри - 51.

Атакуващото каре Гризман (като номер 10), Дембеле и Мбапе (по фланговете) и Жиру на върха, на моменти вдигаше оборотите и за австралийците ставаше сложно. И не само за тях ще е така в Катар, изглежда.

Мбапе вкара с глава в 68-ата минута след центриране на Дембеле, а после геният Килиан мина като вятър край защитник и центрира на главата на Жиру - 4:1 в 71-вата минута и рекордът на Анри е изравнен.

Между другото, Мбапе е с 29 попадения за "петлите" (в 60 мача!) и е само на 23. Ясно е кой е следващата голяма заплаха за рекорда.

Франция поема курс към защита на титлата.

В другия мач в групата по-рано днес Дания и Тунис направиха 0:0.

Следващите мачове са на 26 ноември: Тунис - Австралия и Франция - Дания.