Пътят към финала в Берлин е ясен за всеки от 16-те отбора, останали на Евро 2024. И, както се случи и преди 3 години на миналото първенство на континента, може спокойно да се каже, че в единия поток се събраха няколко суперфаворита, а в другия ще има (поне) един вероятен изненадващ полуфиналист.

Ето как се нареди решетката на турнира:

Горен поток:

Испания - Грузия, Германия - Дания - победителите от тези мачове се срещат на четвъртфинал.

Португалия - Словения, Франция - Белгия - победителите отиват в дуел на четвъртфинал.

Естествено, по пътя на логиката чакаме сблъсъци Германия - Испания и Франция - Португалия още далеч преди финала. Никой от словенци, белгийци, грузинци или датчани няма да е съгласен с такова предположение, но суперфаворитите са четири в потока, като няма как да се разминат - ако си спечелят осминафиналите, ще гледаме два четвъртфинала, достойни за финал.

Това са четири от първите пет отбора, най-високо котирани за шампион от букмейкърите. Другият е Англия.

И ако в този горен поток не би следвало да има полуфинал без два от тези четири тима, като само Белгия изглежда като отбор, способен да разчупи тази схема два пъти (да бие и на осминафинал Франция, а после и още един фаворит на четвъртфинал), то в долния нещата са различни.

Тук имаме:

Румъния - Нидерландия, Австрия - Турция - победителите се срещат в четвъртфинал.

Англия - Словакия, Швейцария - Италия - победителите отиват на дуел в четвъртфинал.

Тоест - със сигурност един измежду "лалета", румънци, турци и австрийци ще е полуфиналист. След зрелищната победа на Австрия срещу Нидерландия с 3:2 в групата, няма да е изненада пак да ги гледаме един срещу друг на 1/4-финал.

Турците обаче никак не са за подценяване. Румънците изглеждат като отбор с най-малко аргументи от карето, но... това европейско не е на логиката.

Англия излежда не би следвало да има проблеми да отиде на четвъртфинал, но там може да срещне Италия... Спомените от финала на Евро 2020 са живи, но пък в квалификациите за Евро 2024 англичаните биха два пъти, при това убедително, този съперник.

А дали Швейцария не готви поредния си голям сюрприз, след като преди 4 години отмести от пътя си Франция в елиминациите?

При всички положения тук ще има поне един полуфиналист, който не е бил голям фаворит за трофея. А когато си на полуфинал...всичко е възможно и мечтите са безплатни.