Остана един мач - най-големият. Финалът в Шампионската лига ще затвори сезона в клубния футбол на континента днес. Сблъсъкът е Ливърпул - Реал Мадрид, часът е 22, а мястото - "Стад дьо Франс" в Париж. Ще гледаме мача по btv action и MAX Sport 3 HD.

А има толкова много гледни точки, толкова интригуващи ракурси около този двубой, който противопоставя две от най-големите имена в историята на европейския футбол.

Да започнем с факта, че който и да спечели довечера, двата клуба ще имат общо 20 трофея на шампионите във витрината си. Това е почти 1/3 от всички раздадени призове през годините - финалът е №67 в историята на турнира. Реал има 13 и е далеч пред останалите, Ливърпул е с 6, а ако спечели довечера, "червеният" тим от Англия ще е втори по купи, равен с Милан (7).

ВИЖТЕ ВИДЕО ОТ МАЧОВЕТЕ МЕЖДУ ДВАТА ОТБОРА В ПОСЛЕДНИТЕ ГОДИНИ >>>

Да продължим с любопитния детайл, че довечера с първия съдийски сигнал ще имаме трето издание на финал Ливърпул - Реал. Нито едно съперничество в европейския футбол не се е случвало три пъти на шампионски финал, това ще е първото. По два пъти сме гледали немалко противоборства като Реал - Атлетико, Милан - Ливърпул, Барселона - Манчестър Юнайтед, Реал - Ювентус, Ювентус - Аякс и т.н.

Но това ще е трети финал между "червените" от Града на "Бийтълс" и "белия балет" от Мадрид. Досега нещата са изравнени - 1:1 във финалите, играни между тях.

1981 г., Париж: Ливърпул - Реал 1:0, Финал за Купата на шампионите. Гол на Алън Кенеди носи трофея на англичаните

1981 г. - Финалът на Барни Ръбъл

Така е наричан левият защитник на Ливърпул Алън Кенеди, който рядко вкарва голове. Дори с ирония е подкачан от съотборниците, че неговите включвания в атака са по-скоро за отвличане на вниманието. Но Кенеди се включва в последните минути след тъч, изпълнен от Рей Кенеди (нямат роднинска връзка), за да вкара по диагонала победния гол - 1:0.

"Барни Ръбъл" ни донесе купата, можете ли са го повярвате", смее се пред репортерите капитанът на англичаните Фил Томпсън. Ливърпул печели този финал именно в Париж, където се срещат днес отново двата гранда на европейския футбол.

Предисторията е, че около 60 хиляди англичани се изсипват във френската столица, въпреки че едва половината стигат някак до трибуните на "Парк дьо Пренс".

Стадионът е почти изцяло пълен с фенове на "червените", но Париж си отдъхва - този път няма никакви сериозни инциденти, както е шест години по-рано в града, когато друг английски тим среща Байерн (2:0 за германците) на финала.

Онзи мач е на 27 май, само ден преди датата на настоящия.

2018 г., Киев: Реал с трофея след победата над Ливърпул на финала с 3:1

2018 г. - Финалът на Бейл и Кариус (и на Рамос и Салах)

Мачът в Киев започва с атаки на Ливърпул, но фаворитът постепенно взима инициативата. Не и преди от игра да излезе звездата на "червените" Мохамед Салах, който е туширан от Серхио Рамос при едно единоборство. Ситуация, която става основа за куп полемики и взаимни обвинения.

ВИЖТЕ НАЙ-ДОБРИТЕ НАМЕСИ НА ДВАМАТА ВРАТАРИ >>>

Следват две безумни грешки на вратаря на Ливърпул Лорис Кариус през второто полувреме, подарили победата на Реал. А, да - и един гениален гол на резервата Гарет Бейл, който небрежно бележи за 2:1 със задна ножица точно, когато мачът се е завързал с изравнителен гол на Мане за английския отбор.

Реал вдигна 13-ата си и, засега, последна Купа на шампионите в Украйна. В състава бе Кристиано Роналдо, както и Рамос, които вече не са част от Мадрид. Но там са още Бензема, Бейл, Марсело, Карвахал и т.н.

2018 г., Киев. Финал Реал - Ливърпул 3:1. Моментът, който никога няма да бъде забравен. При 0:0 Серхио Рамос и Мохамед Салах падат в схватка, която е от някой друг спорт... Египтянинът излезе контузен, а Реал спечели с 3:1

Тогава мачът бе на 26 май, два дни преди датата, на която ще е срещата сега.

Още няколко епизода трасират това съперничество, но вече далеч от драматизма на двата финала.

Срещите в груповата фаза на сезон 2014-2015 г. може и да сте забравили, въпреки че двата отбора бяха в една група с Лудогорец тогава. Реал би с 3:0 в Англия и 1:0 у дома.

В елиминациите сблъсъците са два.

През сезон 2008-2009 г. на осминафинал Ливърпул спечели с 1:0 като гост с гол на израелския национал Юси Бенаюн, а в реванша направо разби съперника с 4:0 на "Анфийлд".

2009 г., Ливърпул - Реал 4:0. Осминафинал в Шампионската лига. След 1:0 като гост, Ливърпул има аванс преди реванша на свой терен. Там се случва една от най-тежките загуби на Мадрид в турнира - Стивън Джерард вкара 2 пъти, Фернандо Торес и Андреа Досена добавиха по едно попадение

През миналия сезон пък Реал си върна - 3:1 в първи четвъртфинал у дома, като Марко Асенсио и Винисиус вкараха попаденията. В Ливърпул мачът завърши 0:0 и напред продължи Мадрид.

Любопитно, двата финала срещу този съперник са единствените срещу английски отбор, играни от "белите". А те имат общо 16 в турнира! "Червените" пък са за десети път на шампионски финал, като никога не са играли в такъв мач срещу друг испански тим!

Треньорите

Карло Анчелоти е на 62 години, с бляскаво минало и като играч, и като наставник. Кариерата му е белязана от титла с Рома и две с Милан като полузащитник, а с росонерите има и два триумфа в Купата на шампионите (1989 и 1990 г.). Още тогава започва неговата любовна история с този трофей, продължила и по костюм край тъчлинията.

ПЪТЯТ НА КРАЛСКИЯ КЛУБ ДО 17-ИЯ ФИНАЛ ВЪВ ВИДЕО >>>

Карлето отива на петия си финал в турнира като треньор. Спечели три - два с Милан (единия срещу Ливърпул, 2007 г.) и един с Реал. Загуби един - с отбора от Милано, точно срещу Ливърпул през 2005-а, когато тимът му допусна от 3:0 изравняване и бе победен с дузпи.

2021 г., Четвъртфинал в Шампионската лига. Марко Асенсио вкарва за 3:1 в първия мач, а на реванша Мадрид оцеля с 0:0 и отиде на полуфинал

Юрген Клоп като играч е бил среден, в най-добрия случай. На 54 години той е по-младият от двамата, но отива на четвъртия си финал в Шампионската лига, при това - само за 9 години. Загуби с Борусия Дортмунд от Байерн през 2013-а, после падна и с Ливърпул от Реал през 2018-а в Киев, но година по-късно спечели срещу Тотнъм.

ПЪТЯТ НА ЛИВЪРПУЛ КЪМ ФИНАЛА ВЪВ ВИДЕО >>>

Двамата са в отлични отношения, като това не се промени на милиметър, докато Анчелоти водеше градския съперник Евертън. Напротив - бяха виждани заедно да се разхождат (живееха в един квартал), докато германецът развеждаше кучето си и алеите и парковете наоколо. И сега, преди финала, не спестиха взаимни комплименти, а и шеги един за друг. Няма никакви лоши чувства между Юрген и Карло.

Има обаче история на сблъсъците им - цели 10 досега като наставници.

Размениха победи на четвъртфиналите през 2014-а в турнира, когато Реал би с 3:0 у дома, а Дортмунд върна с 2:0 на свой терен. Четири години по-късно в епилога на груповата фаза Наполи спечели на своя стадион с 1:0 срещу клоповия Ливърпул, но падна със същия резултат в Англия и напред отиде само отборът на германеца.

Пак бяха в една група и година по-късно (този път се класираха заедно), а Наполи победи у дома с 2:0, за да направи 1:1 на "Анфийлд". Като треньор на Евертън Карлето срещна три пъти Клоп - две ремита и загуба за италианеца.

Сега идва първият им финал един срещу друг. Най-големият им треньорски сблъсък, несъмнено. Мач от тежка категория като история и традиции, а и като значимост в европейския футбол.