Хоакин Санчес вече окончателно може да бъде смятан за най-голямата легенда в клубната история на Бетис. Любимецът на зелено-бялата половина на Севиля вдигна Купата на Краля и сложи край на 17-годишното чакане на феновете на андалусийския тим. Воденият от Мануел Пелегрини тим пречупи Валенсия, където Хоакин прекара пет години от кариерата си, след 1:1 в редовното време и 5:4 при дузпите във финалния мач на турнира.

Така Санчес, който през юли ще навърши 41 години, вече е замесен пряко в последните два трофея, завоювани от родния му тим. Купата на Краля през 2005 година и… Купата на Краля през 2022 година.

Ветеранът е недостижим със своите 493 мача за клуба - с повече от 100 пред втория в подреждането, а също така е и в Топ 10 по отбелязани голове, заемайки осмото място с 67 попадения. А вече и с две от трите купи, спечелени от Бетис.

Тимът има още едно отличие в надпреварата, което датира от далечната 1977 година - четири лета преди легендарното крило да се появи на бял свят. Хоакин дебютира за Бетис като тийнейджър преди 22 години и игра в онзи финал през 2005 година, а сега се появи в 86-ата минута, за да покаже класата си при изпълнението на дузпите и да помогне на своя тим да триумфира.

Двата гола в редовното време дойдоха още преди почивката, като Борха Иглесиас даде аванс на бъдещите шампиони в 11-ата минута, но Уго Дуро изравни за валенсианци четвърт час преди почивката.

Единственият пропуск при десетте дузпи бе дело на Юнус Муса от Валенсия и той се оказа решаващ.

За едва втори път в последните 14 години Реал (Мадрид), Барселона или Атлетико не играха във финалния мач за Купата на страната.