"Лудогорец" гросмайсторски взе дербито с "Левски" в първия ден след рестарта на българското първенство.

Шампионите спечелиха с 1:0 насред София и стадион "Георги Аспарухов", а попадението на успеха бе достойно да спечели който и да е мач.

Каули Оливейра стреля от 25 метра точно, силно и остро, намирайки горния ъгъл на безпомощния вратар на домакините Милан Миятович.

Голът дойде и в идеално време за отбора, който го реализира - 23 секунди след старта на второто полувреме, като сякаш хвана "Левски" неподготвен след почивката.

89 дни след последния кръг у нас, двата отбора отново излязоха в официален мач. И изглеждаха далеч не в най-добра кондиция, въпреки че мотивацията и старанието бяха очевидни.

"Лудогорец" владееше положението след първи устремни 7-8 минути на "сините", като до края на полувремето гостите можеха да поведат.

Всъщност те вкараха топката във вратата, но голът - автогол на Холмар Ейолфсон, бе отменен неправилно за засада на Мавис Чибота при предишния пас в атаката. Той бе покрит, но страничният съдия вдигна флага.

Снимка: БТА

На трибуните близо 5000 левскари подкрепяха своите, в ложите седнаха заедно бившите собственици Тодор Батков, Александър Ангелов и Спас Русев, както и новият силен човек Наско Сираков.

Имаше и още фенове, макар и такива, които не можеха да подемат песните - 450 картонени фигури със снимки на привърженици бяха наслагани по трибуните, инициатива на "Левски" за набиране на средства.

След гола домакините на практика не успяха да натиснат, нито пък създадоха чисто положение да изравнят.

Снимка: БТА

Вратарят на "Лудогорец" Владо Стоянов не направи спасяване до края.

В 77-ата минута стадионът скочи за дузпа, но съдията Николай Йорданов не намери основания да я отсъди - топката срещна гърдите и евентуално след това ръката на Георги Терзиев от гостите. А и бе изстреляна от по-малко от метър към него от Спиерингс.

Победата на шампионите удължава серията им на 13 мача без загуба от този съперник в първенството.

Снимка: Bulphoto

На "Герена" това бе шесто поредно гостуване на Разград, без да допусне поражение в шампионата. "Левски" триумфира през март за Купата на България с дузпи, току преди пандемията да спре сезона.

Така авансът на върха на "Лудогорец" пред "сините" е вече 12 точки, като лидерът има и мач по-малко.

Двата тима ще се срещнат още веднъж в плейофната фаза. Но изглежда напълно необратимо да видим девета поредна титла на отбора от Разград. И кой би казал, че е незаслужено, след като в 24-те си мача за сезона дотук, този тим не е допуснал нито едно поражение.

"Левски" остава трети засега, но ако ЦСКА вземе дори една точка в събота вечер при гостуването си на последния "Витоша", отборът на треньора Петър Хубчев ще остане на четвърто място.

Във вторник "сините" ще пътуват до Пловдив за първи полуфинал срещу Локомотив за Купата на България, като проблем за софийския тим е отсъствието на Паулиньо, който ще е наказан.

Съставите:

"Левски": Миятович, Найденов, Каргас, Ейолфсон, Горанов, Райнов, Славчев (Нашименто), Спиерингс, Ст. Иванов (М. Петков), Робърта (Костов), Паулиньо

"Лудогорец": Стоянов, Сисиньо, Терзиев, Григоре, Недялков, Анисе, Баджи, Чибота (Жоржиньо), Каули, Вандерсон, Кешерю (Швиерчок).

Голмайстор: Каули Оливейра (46).