Уругвай свали на земята Русия с 3:0 в последния мач от група А.

Двукратният световен шампион спечели битката в това каре и отива на осминафинал срещу втория в група В, който ще стане ясен късно довечера.

Русия също се класира и чака победителя от другата група, но третото участие на домакините на Мондиала показа ясно - еуфорията от победите над Саудитска Арабия (5:0) и Египет (3:1) бе прибързана.

Изводите за представянето на руския отбор не бива да отиват в другата крайност и сега, защото важните тестове тепърва идват.

Уругвайците доминираха изцяло, поведоха рано с гол на Луис Суарес от пряк свободен удар (10-а минута), след което не изпуснаха контрол върху играта.

Снимки: Getty Images

В 23-ата минута удар на Диего Лаксал рикошира в Денис Черишев и влетя в мрежата - 2:0.

Шокът на стадиона в Самара бе пълен, но имаше още лоши новини за руснаците. Глупаво нарушение донесе втори жълт картон на Игор Смолников още в 36-ата минута и Сборная остана с 10 играчи.

През второто полувреме уругвайците просто внимаваха и чакаха края без да допускат опасности пред вратата си.

В последните секунди Единсон Кавани вкара първия си гол на първенството и довърши руснаците. На трибуните имаше доста невярващи привърженици, а голямата атракция станаха двойници на Владимир Путин и корейския лидер Ким Чен Ун, показващи (неприлични понякога) мимики и жестове.

Те финишират първата фаза с три победи и нула допуснати гола, демонстрирайки висша класа на играта в отбрана. Нещо, което бе прогнозирано и преди турнира, и бе сочено за голямата им сила.

Руснаците слязоха на земята, след като летяха из въздуха на големите очаквания след двете победи на старта. Приземяването дойде и на точното място - в Самара, където стадионът се казва "Космос Арена"...

Отборът на Станислав Черчесов се класира, но нататък го чакат съперници не от класата на първите му два опонента, а силни поне колкото бе днешният.

А Уругвай?

Едва ли някой ще иска да среща този отбор с нападателното му дуо Суарес - Единсон Кавани, отбраната с желязна психика и позициониране и състав, пълен с рутина и добри изпълнители.

На първенството преди 4 години тимът загуби на осминафинал от Колумбия, останал без наказания Суарес. През 2010-а бе четвърти в света.

И сега амбициите му не свършват с преминаването на груповата фаза.