Днес на Евро 2024: Нидерландия се надъхва с Гулит и Ван Бастен за английския прагматизъм
"Лалетата" търсят първи финал от 1988 г., а "трите лъва" - втори поред на европейско първенство
Нидерландия срещу Англия е вторият полуфинал на Евро 2024, който днес ще даде отговор кой ще отиде на финала срещу Испания в Берлин в неделя.
Ето го менюто за деня:
22:00 часа, БНТ 1 и БНТ 3
Нидерландия - Англия (Дортмунд).
Двата отбора стигнаха до мача по различен път и не съвсем по сценария, който им бе писан предварително от специалисти, фенове в страните им и големи фигури в играта.
Преди старта на Евро 2024 очакванията в Нидерландия не бяха никак високи. Четвъртфинал като на Мондиал 2022, може би се считаше за таван на възможностите на отбора на Роналд Куман, лишен от основни фигури в средата на терена и без изявен реализатор на върха на атаката, какъвто "оранжевите" винаги са имали.
Но "лалетата" са далеч от това да са скучни или ялови. Вкараха девет пъти в петте си мача на турнира, като в елиминациите се развихриха с 3:0 над Румъния и 2:1 срещу Турция. Само във френската врата този отбор не се разписа, но - кой вкара там? Само една дузпа от Полша...
Реализатор №1 на отбора е лявото крило Коди Гакпо от Ливърпул, който има три гола.
Нидерландия се вдъхновяваше в дните преди полуфинала с непрекъснато повтаряне на кадрите от 1988 г., когато в груповата фаза на европейското двата отбора се срещнаха, при това в решаващ сблъсък. "Лалетата" бяха загубили с 0:1 от СССР на старта, а англичаните - с 0:1 от Ейре. И никой нямаше право на загуба, защото при тогавашния формат с 8 отбора на цялото първенство и две групи, без поне четири точки излизане от групата нямаше.
Нидерландия би с 3:1 с три гола на великия Марко ван Бастен, който превърна онзи турнир в неговия турнир. После наказа Германия на полуфинала и СССР със знаменития си гол на финала. И титлата падна в ръцете на "оранжевите".
Тези спомени дават мотивация и надъхват днес отбора на Куман, който тогава бе в състава като основен играч в сърцето на защитата. Това бе гръбнакът - Ван Брьокелен на вратата, Куман в центъра на отбраната, Рийкард и Гулит като двигатели на средната линия и атаката, а Ван Бастен - на върха.
Англия не се къпе в спомени, въпреки че може да се сети за едно паметно 4:1 на Евро 1996, когато просто нокаутира този съперник със зрелищна и резултатна игра. Два гола вкара Алън Шиърър, два добави Теди Шерингам, а Нидерландия бе пред отпадане, преди почетното попадение на Клуйверт да се окаже спасително за продължаване на четвъртфинал.
Но тази Англия от наши дни е твърде прагматична, за да живее в миналото. Базирана на стратегия, на твърде механизирано подреждане на детайлите, отборът на Гарет Саутгейт далеч не е атракция. Но си пробива път напред на големи турнири. За 6 години Англия игра финал на европейско, полуфинал и четвъртфинал на световно, а сега е на един мач от втори пореден финал на континента.
И то, след като мина през 1:0 над Сърбия, 1:1 с Дания и 0:0 със Словения (в групата), 2:1 с продължения над Словакия, и 1:1 и дузпи срещу Швейцария (в елиминациите). Далеч от някакви фойерверки, иначе казано. Пет вкарани гола в пет мача.
Както и преди турнира, днес отново фаворит са англичаните, именно заради прагматичния им, но успешен подход. Но и заради огромния ресурс - особено на скамейката, от качество, което може да променя мачове.
Не е случайно, че и срещу Словакия, и срещу Швейцария, този тим изоставаше, но намираше сили да се върне в мачовете, опрян до стената. И за това помагаха резервите.
Но дали ще имат такъв шанс, ако отново допуснат първия гол днес? Или е време най-после те да са проактивната страна и да видим как изглежда Англия, когато поведе в резултата в елиминационен мач?
Отговорите - след 22:00 часа от Дортмунд, когато започва полуфиналният екшън.