Осем отбора останаха на финалната права от баскетболното световно първенство.

Започват мачовете на истината или иначе казано - време е за директните елиминации, след като досега заради формата на турнира преминахме през няколко групови фази. И сред заключителните осмина, все още мечтаещи за блясъка на световната титла, виждаме комбинация от някои отбори, които са обичайните заподозрени за участие в този етап, но и някои такива, които може да бъдат описани като нови лица.

Няма как да не бъде отчетена липсата на Франция - бронзовите медалисти от последните две световни първенства безславно се простиха с надеждите за нещо голямо още в първата група. И разбира се - на Испания, защото след отпадането на "Ла Роха" във вторите групи стана ясно, че ще има нов световен шампион.

И той ще бъде някой измежду Литва, Сърбия, Италия, САЩ, Германия, Латвия, Канада и Словения. Абсолютна доминация на баскетболна Европа откъм присъствие сред четвъртфиналистите, а двубоите със сигурност ще си струват.

А те изглежда по ето този начин:

Литва - Сърбия

Четвъртфиналната програма потегля още във вторник преди обяд. И то с дуел на два от традиционно силните представители на Стария континент - Сърбия и Литва. Които ще играят от 11:45 часа, като този мач ще бъде излъчен директно пo Diema Sport 2 HD. Досега двете страни са се срещали само веднъж на Мондиал, през вече далечната 2010 година, когато на шампионата в Турция балтийците надвиха западните ни съседи в мача за бронзовите медали. Балтийците влизат в този етап на турнира като един от отборите без загуба до момента, както и със самочувствието на единствения такъв, победил САЩ. Сърбия пък ще играе четвърти пореден четвъртфинал, след като успя да се възстанови от загубата от Италия и да си запази място сред голямата осмица.

И двата национални отбора са без най-големите си звезди от НБА - съответно Домантас Сабонис от Сакраменто Кингс и Никола Йокич, който стана шампион с Денвър Нъгетс, но това по никакъв начин не значи, че няма да видим качествен и оспорван сблъсък.

Според букмейкърите фаворит, макар и с малко, са литовците - 1.87 за тяхна победа, докато тази на Сърбия е оценена на 1.92.

Италия - САЩ

Италианците влизат в този мач, след като спечелиха втората си група, изпреварвайки Сърбия за първото място след забележителен обрат в директния мач помежду им. САЩ пък допусна първа загуба на първенството, отстъпвайки на литовците. Тук има и допълнителна интрига, свързана със състава на американците, където личи името на Паоло Банкеро. Избраният под №1 в Драфта на НБА миналата година играч бе заявил, че ще играе за "адзурите" на ниво национални отбори и дори трябваше да дебютира за страната, след като получи местен паспорт. В последния момент обаче се отметна и предпочете да подсили селекцията на Стив Кър в преследване на световната титла. Това ще бъде петнадесети мач между италианци и американци, като янките, петкратни световни шампиони, имат осезаемо предимство срещу европейците - 12 победи до момента.

Вторият четвъртфинал е от 15:40 българско време днес и отново ще бъде излъчен по Diema Sport 2 HD. Италия и САЩ не са се срещали на Световно от 2006 година насам, когато американците побеждават с 94:85, но пък след това не успяват да стигнат до златото.

САЩ е категоричен фаворит със ставка 1.05 срещу 9.51 за "скуадрата".

Снимка: AP/БТА

Германия - Латвия

Германците се завръщат сред четвъртфиналистите за първи път от 2006 година насам. И насреща си имат най-голямата изненада на тазгодишния шампионат - дебютантите от Латвия, които дори и без НБА звездата си Кристапс Порзингис впечатлиха всички и си заслужиха място в Топ 8. Общият брой на мачовете между тези два съперника е пет на брой, а преимуществото, макар и малко, е на страната на Бундестима - три победи срещу две за балтийците.

Последната среща, а и победа за германците, датира от ЕвроБаскет 2011. В сряда Германия и Латвия ще играят от 11:45 часа българско време (Diema Sport 2 HD).

Фаворитът тук е Германия - 1.24 срещу 3.96 за балтийците.

Снимка: АР/БТА

Канада - Словения

Изпълненият с представители на НБА отбор на Канада е четвъртфиналист след прекъсване от 29 години. И ще се изправи срещу водените от Лука Дончич словенци, достигащи до тази фаза за трети пореден турнир. Тук ни очаква страхотен дуел между Лука и друга млада звезда - Шей Гилджъс-Александър, който е категоричният лидер на "кленовите листа", а също както Дончич изпрати страхотен сезон на клубно ниво с Оклахома Сити Тъндър.

Досега двата отбора имат една-единствена среща в официална надпревара под егидата на ФИБА - в олимпийския квалификационен турнир през 2008 година, когато Словения печели. Най-скоро пък са играли две години след това, на турнира "Акрополис" в Гърция, когато победата пак е за европейците.

С този двубой, чието начало е в 15:30 часа в сряда (Diema Sport 2 HD), приключва и четвъртфиналната програма.

И тук като отявлен фаворит са посочени канадците - 1.25 срещу 3.85.

Потоците за полуфиналите пък отредиха следното.

В петък в първи полуфинален двубой ще играят Италия/САЩ срещу Германия/Латвия, докато втората среща ще бъде Литва/Сърбия - Канада/Словения.