След 33-годишно дълго чакане Наполи го стори. През миналия сезон южняците вдигнаха титлата в Серия "А", а това доведе до нестихващи празненства из улиците и региона, продължили много, много дълго. Първото Скудето без Диего Армандо Марадона, чиято намеса свише неаполитанците не пропуснаха да съзрат, се превърна във факт.

По принцип улиците на града са обагрени в светлосиния цвят на местния гранд дори и когато не става дума за подобен празник. Но в случая бе още повече от обикновеното.

Но успоредно с това и с успехите на Наполи, в града живее още един отбор, доста по-различен от "големия брат", ако може да опишем "партенопеите" по този начин.

Запознайте се с Наполи Юнайтед. Създаден през 2009 година под името Афро Наполи Юнайтед, вторият отбор на Неапол може да се похвали с невероятно изкачване във футболната пирамида на Италия, започвайки от най-ниското ниво, както и с това, че също е имал Марадона в състава си. Както и играчи, достигнали до Серия "А" и високо ниво в професионалния футбол.

Снимка: Getty images

Но всичко с времето си.

Отборът започва своето пътешествие преди вече почти 15 години, а спортните успехи, както сами отчитат от Юнайтед, са просто добавка към социалния фактор - основната цел на отбора.

Неапол е един от градовете, в който има наистина много бежанци, пристигнали в Европа в търсене на спасение, по-добър живот и развитие далеч от домовете си, които чсто са раздирани от различни конфликти. А целта на създаденият през 2009 година тим, паралелно с това да играе футбол, е точно тази - да помага на нуждаещите сие.

Че Неапол е влюбен във футболната игра го знаем всички. А сега в комбинация с любимия спорт, група местни любители намират и начин да бъдат от полза на нуждаещите се. Борейки се срещи расизъм, дискриминация и помагайки на бежанци и въобще на хора, търсещи подслон.

"Футболът за нас не е просто спорт. Като деца играехме по улиците, така че е начин на живот. Футболът е нашият учител. Научил ни е как да се свързваме с други хора, как да споделяме каквото и да е и как да се уважаваме един друг", разказва Луиджи ди Нунцио, един от директорите на клуба.

И после добавя, че идеята за клуб идва от редовните игрички за удоволствие, в които той и приятелите му често имат нужда от допълнителни хора. Офисът им е близо до централната гара в града, където можете да видите абсолютно всякакви образи, без значение от раса и религия. И така Луиджи и приятелите му често молят произволни граждани да им помогнат за запълване на бройката.

А после разбират, че голяма част от тях са пътували от Африка в търсене на нови възможности. Самият Ди Нунцио и част от хората около него пък се занимават именно със социална интеграция и човешки права, така че приемат още повече присърце задачата да помогнат на новите си съотборници да се установят в Италия.

"От гледна точка на мигрантите - това е най-ефективният начин да се интегрират в местното общество. И още от самото начало беше хубаво, защото всички видяха, че става дума за двустранни отношения. Футболът им помагата, а всички замесени се сдобиват с нови приятели", споделя опще той.

Така приятелските мачлета прерастват в мачове 11 на 11 и постепенно в създаването на отбор, който влиза в италианския футбол четири години след появата си - през 2013 година.

Редом до неаполитанците играят хора от Кабо Верде, Сенегал и Гана. Оттам, както може да се досетите, идва и "Афро" в името на отбора. Но стават Наполи Юнайтед, когато се включват и южноамериканци, както и други европейци.

"Когато влезеш във фамилията на Юнайтед, влизаш в една мрежа. Ще помогнем с бюрокрацията, с намирането на работа и с всичко необходимо. Това е целта на нашия проект. Футболът е просто инструмент, а ние сме общност", обяснява още Ди Нунцио, а думите му са потвърдени от Абу Шериф, присъединил се към отбора, след като пристига с лодка от Либия. Преди това напуска родината си Сиера Леоне.

Той не е единственият играч на клуба с подобна история. Сардж Конте, който преминава през шест държави, за да стигне до Италия, допълва, че е виждал как хора умират пред очите му - без значение дали във водата или в пустинята. Но и двамата африканци са категорични, че футболът им носи мир и нови приятелства.

Наполи Юнайтед се превръща в първият отбор, спечелил четири поредни промоции, след като влиза в системата на италианския футбол. Някои от играчите, преминали през отбора, заиграват на далеч по-високо ниво. Като например Майса Ндиайе, който емигрира от Сенегал, а след престоя си при южняците подписва с Рома и играе в Кремонезе в Серия "А". Додо от Кабо Верде пък играе в Лигата на конференциите с малтийския Хамрун Спaртанс. И всъщност е част от състава на островитяните в мачовете с "Левски" преди година.

Снимка: Getty Images

Но най-известният им вече бивш играч не достига до подобно ниво. Но пък носи най-известна фамилия в Неапол.

Диего Марадона-младши е роден и израстнал в града. Рожба е на аферата на известния си баща с местна жена. Като юноша е футболист на Наполи, а после се захваща професионално с плажен футбол. Играе за Юнайтед, след което става треньор на клуба и през сезон 2021/2022 под негово ръководство една загуба разделя отбора от промоция в четвърта дивизия - Серия "Д".

"Той е добър човек. Усеща нашите ценности и беше естествено включването му в проекта", спомня си Ди Нунцио.

Но двете страни не се разделят особено любезно, след като в следствие на пандемията финансите са ограничени, а макар Диего Джуниър да подчертава колко обича и уважава проекта, през март тази година напуска, защото няколко заплати не са изплатени на играчи и треньори.

Деликатната финансова ситуация води до сливането с друг местен отбор - Куартоград, известен с позициите си срещу расизма и фашизма, базиран в крайните квартали на Неапол и също социално нагажиран.

Надеждата е, че това сливане ще даде по-стабилна основа за бъдещето.

"Винаги сме смятали, че можем да стигнем до дадено ниво и после да ни се наложи да спрем за доброто на самия проект. Да останем себе си и да не предадем ценностите си. Опитваме се да докажем, че солидарността може да бъде икономическа, а както във футбола, така и във всички останали сектори, да бъде устойчив модел на развитие", обобщава директорът.

А мотото на Напол Юнайтед е пределно ясно. United we win.