Преди около десетина дни Селтик спечели с 2:0 срещу Хартс в мач от плейофите на шотландското първенство и така окончателно сломи съпротивата на големия си градски съперник и преследвач на върха Рейнджърс.

"Детелините" си осигуриха предсрочно титлата за втори пореден сезон, а в състава при въпросната победа имаше точно толкова шотландци, колкото и... японци.

Футболните самураи от страната на изгряващото слънце са все повече и повече в редиците на "детелините", където Азия има и представител от Южна Корея. Наглед необичайно за шотландски тим, но и за това има обяснение.

Което е свързано с Австралия, откъдето е треньорът на Селтик - Ангелос Постекоглу.

Австралиецът с гръцка фамилия е добре запознат с японския футбол, след като три години бе начело на Йокохама Маринс в Джей Лигата на страната. И е работил лично с двама от японските играчи в Селтик - това са Дайзен Маеда и Томоки Ивата.

Снимка: Getty Images

Политиката да се залага на футболисти от нетрадиционни на първо четене за Европа и по-точно за Шотландия нации, я има и в редиците на Хартс, където пък този сезон има четирима австралийци.

В последно време шотландската лига се превръща в успешен трамплин за трансфер на азиатците в посока Англия, особено след Брекзит. Преминаването в английски тимове е доста по-сложно оттогава насам, защото е нужно одобрението на специална комисия, която оценява играчите по няколко различни критерия.

Брой мачове за националния отбор, място на националния отбор в ранглистата на ФИФА, резултати на клуба, както и лична статистика. Доста по-различно от правилата преди години, когато просто бе необходим определен процент изиграни мачове за националния отбор на дадената страна за конкретен период от време.

Комисията дава брой точки, като за да може даден футболист да бъде привлечен, са нужни 15. Има и вратичка, като тя е свързана с играчите от 18 до 21-годишна възраст, където квотата свалене до между 10 и 14 точки, но пък е намесена друга комисия, пред която клубът трябва да докаже, че става дума за изключително талантлив футболист.

В Шотландия обаче тези правила не се спазват винаги, като се правят изключения и конкретен играч може да бъде пропуснат на личен принцип. През този сезон в "зелено-белия" гранд от Глазгоу бяха картотекирани петима японци и един кореец.

Kак се представиха азиатците по пътя към титлата ли? Ето така:

Централният защитник Юки Кобаяши е изиграл 494 минути в 6 мача. 22-годишният бранител пристигна преди сезона от Висел Кобе.

Рео Хатате е основен двигател в центъра на терена с 8 гола в 41 мача.

Томоки Ивата, преминал през бившия тим на Постекоглу Йокохама е с 14 мача.

Централният нападател Киого Фурухаши е истинска голова стихия с 30 попадения в 46 мача. Колега му в предни позиции Дайзен Маеда се е разписал 11 пъти в 46 двубоя, а трябв ада отбележим, че има и друг техен сънародник, който обаче не е играл досега през сезона заради контузия - Йосуке Идегучи.

Корейският нападател О Хиен-Гю пък е предимно резерва с 4 попадения в 17 появявания по терените.

Интересът към шотландското първенство и по-конкретно Селтик в Азия расте все повече и повече, като в Япония и Южна Корея мачовете на "детелините", а и други от лигата се излъчват по телевизията всяка седмица.

Снимка: Getty Images

Японското наследство в Селтик обаче има своята история и преди сегашната своеобразна "инвазия". Незабравим е левичарят Шинсуке Накамура, който продължава да играе в Реджина към момента. Той записа общо 145 мача и 31 гола за Селтик, като изглежда е проправил добър път за сънародниците си.

Все по-често виждаме азиатски играчи и по-точно японци, които преминават в големите първенства от по-малки такива. Такехиро Томиясу тръгна от белгийския Сен Трюиден, за да мине през Болоня и да стигне до Арсенал. Юня Ито, който в момента е в елитния френски Реймс, игра за Генк преди това, а Каору Митома се наложи в Брайтън след наем в белгийския Унион Сен Жилоа.

По всичко личи, че е въпрос на време и Шотландия да стане трамплин към големите, а по всяка вероятност някои от първите възползвали се ще бъдат от японската колония в Селтик.