Новак Джокович отново е шампионът на Мастърса в Рим по тенис.

Големият сърбин победи Диего Шварцман на финала със 7:5, 6:3 за час и 54 минути, и спечели рекордната 36-а Мастърс титла.

Така Ноле задмина Рафаел Надал по този показател, като преди този турнир двамата бяха изравнени. Само че Рафа отпадна на четвъртфиналите именно от нисичкия аржентинец, който днес не успя да се противопостави.

Световният №1 не игра най-добрия си тенис през цялата седмица, нещо, за което той самият призна, но с типичната си непримиримост успя да заслужи титлата. Дори и на по-малко от 70% от нивото си той бе най-добрият играч в Рим.

Победи Шварцман за пети пореден път и за втори през тази година. Аржентинецът също заслужава големи похвали, тъй като и на финала игра приятен за окото тенис. Беше по-добрият играч в началото на мача.

Снимка: Getty Images/Guliver Photos

Трофеят в Рим е общо пети за Новак в кариерата му, като последният дойде едва през 2015 година. В последните две години купата отиваше в ръцете на Надал, но не и този път.

Мачът с Шварцман, който се игра пред ограничен брой от 1000 зрители, започна слабо за сърбина. Той бе пробит на два пъти и изостана с 0:3. В това време валеше лек дъжд, но съдията реши да ги остави да играят.

Въпреки изоставането си Джокович не се смути и взе следващите четири гейма в дълги разигравания. Двамата опитваха разнообразни прийоми, но все нещо не достигаше на аржентинеца. При 4:4 Диего изпусна точка за пробив, а при 5:4 Джокович изпусна сет бол. В крайна сметка с общо четвъртата си възможност успя да затвори сета в своя полза на сервис на съперника.

Вторият сет бе далеч по-убедителен за Новак, като това се дължеше на опростената му игра. Двамата си размениха по един пробив в началото, а при 2:2 Шварцман изпусна нови две възможности. При 4:3 Джокович го наказа и проби. Имаше затруднения да затвори мача, след като поведе с 40:0 и даде две точки, но в крайна сметка довърши започнатото.

Така Джокович остава непобеден в официален мач през 2020-а, изключвайки дисквалифицирането му на US Open срещу Пабло Кареньо Буста.