Инфарктните моменти с Григор Димитров са всяка година и за щастие днешният бе от най-позитивните!

Българинът за втори път в кариерата си изигра епичен мач с Хуберт Хуркач и го победи с 6:4, 3:6, 7:6(2) на четвъртфиналите на Мастърса в Монте Карло.

Така Гришо, който днес бе най-възрастният от четвъртфиналистите в райското кътче, се класира за втори път в полуфиналната фаза на тази надпревара и във втора поредна година е на Мастърс полуфинал след този в Индиън Уелс в края на 2021-а. Тогава отново на четвъртфиналите бе победен полският майстор Хуркач с финален тайбрек, а срещата пак се разви с уникална драма.

ВИЖТЕ ВИДЕО РЕПОРТАЖ ОТ МАЧА >>>

Последният сет днес беше истински спектакъл за неутралния зрител, но не и подходящ за българи със слаби сърца. Григор изостана с 4:5 гейма, след като допусна пробив, но направи моментален рибрейк. След това при 6:5 в своя полза изпусна два мачбола на сервис на съперника, но в последвалия тайбрек показа нерви от стомана и зарадва треньора си и своята майка Мария, които в продължение на два часа и половина бяха принудени да си гризат ноктите.

В полуфиналите Димитров ще играе с палача на Новак Джокович - испанеца Алехандро Давидович Фокина (№46 в света), който днес отстрани Тейлър Фриц в друг драматичен трисетов мач. Двамата ще се изправят един срещу друг утре в първия полуфинал от 14:30 часа. Те играха през миналата година в Рим, когато Фокина победи в два сета. Григор загуби полуфинала в Монте Карло през 2018-а, но тогава игра с не кой да е, а краля на Клея Рафаел Надал. Сега има златна възможност за втори Мастърс финал в кариерата си, като първият бе преди титлата в Синсинати през 2017 година.

Друга интересна статистика, която е показателна - Григор за първи път от 2014 година печели четири поредни мача на червени кортове. С този успех си гарантира изкачване минимум до 23-о място в ранглистата.

Днес двамата с Хуркач бяха като гладиатори и предложиха шоу за публиката. Представянето на българина не бе по-слабо от това срещу световния №7 Каспер Рууд от вчера, но световният №14 днес също бе на изключително ниво. Най-впечатляващото качество, което световният №29 пък предложи, бе психическата устойчивост. Дори и след неприятните пробиви, които той допусна във втория и третия сет, той успяваше да се събере и да продължи да тормози съперника. Истината е, че и двамата заслужаваха да са на полуфинал, но победителят можеше да е само един.

Срещата започна с два много лесни сервис геймове от съперниците, взети на нула. След това обаче Григор не се забави и показа играта си от вчерашния ден - безгрешни действия, които смущават опонента и го карат да прави грешки от основната линия. Така българинът влезе в серия от 12 поредни точки, за да постигне пробив и да го затвърди на нула 3:1. Хуркач обаче продължи да е опасен най-вече заради силните си сервиси. Успя да забие три аса в първата половина на сета и това му помогна да се задържи в резултата. Григор обаче изобщо не му позволи дори да се доближи до пробив. Българинът продължи да сервира перфектно и с гейм на нула затвори сета в своя полза. Даде само три разигравания на съперника при своето подаване в тази първа част - 6:4.

В началото на втория сет Хуркач трудно взе откриващото си подаване, но след това увеличи агресията и заслужи първата си възможност за пробив. В последвалите разигравания обаче Григор отново игра съвършено и обърна нещата в своя полза с две класни излизания на мрежата - 1:1. Полякът от своя страна продължи да сервира много добре и този път не даде ранни точки за пробив. Българинът беше човекът, който мигна първи. Отпусна се в шестия гейм и за жалост допусна пробив при втората възможност за поляка. Случи се след дълго разиграване и слайс бекхенд в аут. След това световният №14 не погледна назад и продължи да вдига нивото си. В последния гейм от сета впечатли с две фантастични къси топки и така взе сета с 6:3.

Заключителният трети сет започна много интересно. Григор сякаш загуби ритъма си и допусна пробив в първия гейм след три грешки от основната линия. След това обаче се събра и направи моментален рибрейк, благодарение на прецизните си действия в изключително напрегнати разигравания. След това нищо не разделяше двамата. Успяваха да взимат аванс в сервис геймовете благодарение на първото подаване. То не винаги влизаше, но осигуряваше липса на нови възможности за пробив.

Това се промени при 3:4, когато Хуркач трябваше да играе няколко пъти на втори сервис и допусна две възможности за пробив. За жалост ги спаси именно със силното си подаване. Това се оказа ключово, защото в следващия гейм Хуркач направи изумително отиграване, за да стигне до скрит мачбол. За жалост го реализира. Григор обаче отново показа, че е непоклатим на този турнир и пак направи рибрейк в страхотната драма. Последва много неприятен гейм за Григор, в който Хуркач спаси два мачбола благодарение на хладнокръвна игра сервис-мрежа. Така тайбрек трябваше да реши всичко отново. В него Григор направи два мини пробива и след това реализира още първия си мачбол от общо четири - 7:2 точки. Историята от миналогодишния Индиън Уелс се повтори.