"Той е прекалено кисел, едва ли някога ще изляза на по бира с него", каза Ник Кирьос, когато жребият му отреди мач срещу Рафа Надал във втория кръг на "Уимбълдън".

Двамата тенисисти, които определено не изпитват симпатия един към друг, се изправиха в първия топ сблъсък от тазгодишната надпревара, а победител в него бе Матадора.

Надал взе мача с 6:3, 3:6, 7:6, 7:6 за 3 часа и 3 минути.

А очакваният с огромно нетърпение сблъсък на централния корт си заслужаваше. Изблици на положителни и отрицателни емоции, драма, а и тенис от най-високо ниво.

В крайна сметка обаче испанецът ликуваше, а емоциите, които показваше след всяка важна точка, ясно демонстрираха какво означава за него двубоят. Той не бе поредният мач от втори кръг на "Уимбълдън", а среща с дразнителя Кирьос. Традиционно труден съперник за него, а и тенисист, който на няколко пъти в последните месеци нападаше испанеца. Двамата определено не показваха цветущи отношения, нещо нетипично за този джентълменски спорт.

Мачът освен със страхотни отигравания, бе изпъстрен и с доста нервни моменти, насочени най-вече към съдията на стола. Претенции имаха и двамата, но те бяха по-цветущи изразени от Кирьос, може би очаквано.

Той на няколко пъти сериозно се караше със съдията, в някои случаи с основание, в други просто си мрънкаше. Кирьос освен това опитваше да изнерви Надал с обичайните си трикове. Бавене, мъмрене, странни удари в напечени разигравания, общо взето наблюдавахме типичен Кирьос, но не може да се отрече, че австралиецът даде всичко от себе си, търсейки успеха до последното разиграване.

Снимка: Getty images/ Guliver photos

А началото на мача бе безпощадно. Надал поведе с 3:0 и показа на Кирьос, че го очаква ужасяващо тежка вечер в Лондон.

Пробивът аванс даде нужното спокойствие на Надал, който до края на сета загуби само две точки на свой сервис, за да затвори частта с 6:3.

Ник Кирьос, който в голяма част от мачовете си дава вид на незаинтересован играч, този път нямаше намерение да се предава.

Австралиецът започна втория сет с пробив и поведе с 3:0. Надал изпусна два брейкбола в третия гейм, но в седмия бе безпощаден - пробив на нула и равенство.

Кирьос обаче отвърна бързо и с нов пробив си осигури сета - 6:3.

Последваха два идентични сета. Страхотен тенис, но нито един пробив, и два тайбрека спечелени от Рафа Надал.

В решителните части на сетовете Надал бе по-концентрираният играч, а опити за красиви отигравания изиграха лоша шега на Кирьос.

Матадора спечели третия сет след 7:5 в тайбрека, а четвъртия с 6:3.

В следващия кръг Надал ще срещне французина Жо-Вилфред Цонга.