След два загубени финала в Рим, Симона Халеп успя да се добере до първата си титла във Вечния град.

Румънката триумфира след принудителното отказване при резултат 6:0, 2:1 на миналогодишната шампионка Каролина Плишкова.

Плишкова се отказа след три гейма във втория сет, заради проблемите в кръста, която я измъчваха през целия мач.

Именно тези проблеми бяха причината чехкинята да загуби катастрофално първия сет с 0:6. Световната №2 Халеп се развихри и за точно 20 минути затвори частта, като даде само 9 точки на своята съперничка.

След катастрофалния сет Плишкова потърси медицинска помощ и въпреки видимия дискомфорт, тя реши да започне втория сет.

Двете започнаха с три последователни пробива, като два от тях бяха в полза на Халеп. След третия гейм, който бе и най-равностойният в целия мач, Плишкова просто реши да се откаже.

Чехкинята обяви, че няма как да продължи, а и съдейки по движението й, дори и да го бе направила, вероятно щеше да загуби с нов катастрофален резултат.

Така макар и да не успя напълно да се зарадва на успеха си заради принудителното отказване на съперничката, Халеп записа името си в списъка на шампионките в Рим.

Тя игра финали през 2017-а и 2018-а, като и в двата случая загуби от Елина Свитолина.

Снимка: Getty Images/Guliver Photos