Карлос Алкарас е на полуфинал на US Open след невероятен обрат в един мач, за който ще се говори с години. Испанецът победи Яник Синер с 6:3, 6:7, 6:7, 7:5, 6:3 в епичен сблъсък на двама играчи, които вероятно са бъдещето на мъжкия тенис.

Карлос и Яник играха 5 часа и 18 минути, приключиха малко преди 3 часа след полунощ местно време в Ню Йорк, помитайки рекордите.

Това бе вторият най-дълъг мач в историята на US Open, като само 8 минути разделиха срещата от това да е №1 за всички времена. Но няма съмнение, че е най-късно завършилият, след като досега нито един не бе продължавал след 02:26 ч местно време.

А какъв мач беше!?

Синер ще се чуди как го загуби, след като водеше с 2-1 сета и проби в четвъртия, като стигна до сервис за победата при 5:4. Имаше и мачбол, но го пропусна, а насреща си имаше уникален характер.

Карлос Алкарас

19-годишният Алкарас вече видимо е новият Надал, той просто никога не се отказва. От щаба му крещяха като бесни да спре да се ядосва, да хаби енергия в говорене и спорове с рефер, публика и себе си.

"Затвярай си устата", сочеха с посланията си от треньорския му екип. И той го направи, стисна зъби и обърна срещата.

В петия сет пак изостана с пробив, но при 2:3 проби два пъти поред, за да сервира сам за победата. И да завърши този велик двубой с ас.

Стадионът в Ню Йорк не бе пълен за края на мача, твърде късно беше. А и двамата младоци не са Джокович и Надал, примерно. Но те заслужаваха пълни трибуни, както и целият свят да види това, което направиха.

Алкарас ще играе с местния фаворит Франсис Тиафо на полуфинала, а как ще издържи и тогава, не е ясно. Два петсетови мача (преди два дни срещу Марин Чилич и тази сутрин), огромно тичане, страхотно натоварване...

Другата двойка е Карен Хачанов - Каспер Рууд, като залогът е, че норвежецът Рууд може да стане №1 в ранглистата, ако победи. Но и Алкарас може - ако спечели турнира.

А какво ще кажете за финал между двамата и пряк дуел за върха в мъжкия тенис?

Най-хубавото за нас, като фенове на играта в България е, че Синер - двукратен шампион в София и очевидно великолепен млад играч за бъдещето, отново ще играе на турнира у нас в края на месеца.

А Алкарас стана най-младият полуфиналист в Шлема от 2005-а насам (и отново - постижение на Надал). И най-младият на US Open от 1990-а, когато в тази роля бе Пийт Сампрас.

Само на 19, светът на тениса изглежда е на път да падне в краката на нова испанска звезда.