Черната 2023-та: Спортът загуби завинаги знакови имена
Траур имаше във футбола, волейбола, атлетиката, баскетбола, ските…
Освен изобилствана от успехи и впечатляващи постижения, 2023-та отне завинаги от феновете куп спортни величия. За мнозина от тях ви разказахме подробно, но нека още веднъж отдадем заслуженото на най-популярните състезатели, напуснали завинаги този свят през изминалите 12 месеца.
Черната серия стартира още в първите дни на януари. На 5-и германската легенда в алпийските ски Рози Митермайер почина на 72-годишна възраст след тежко заболяване в Гармиш-Партенкирхен. От семейството на двукратната олимпийска и трикратна световна шампионка съобщиха, че тя е "си е отишла спокойно в съня си, обградена от близките си". Митермайер спечели злато в спускането и в слалома на Олимпиадата в Инсбрук 1976, както и сребро в гигантския слалом. През 2006 година популярната с прякора "Златната Рози" стана първата състезателка от зимен спорт, която влиза в Залата на славата на германския спорт. Тя беше омъжена за Кристиан Нойройтер, също успешен алпиец с шест победи за Световната купа.
На следващия ден футболът също почина в траур, губейки емблематично име. Джанлука Виали си отиде на 58-годишна възраст след боледуване от рак на панкреаса. Италианецът пребори болестта в средата на 2020 година, но в края на 2021-а тя се появи отново. Бившият нападател Виали беше един от най-обичаните футболисти в Италия, като игра за Кремонезе, Сампдория, Ювентус и Челси. Той е един от деветимата футболисти, които са печелили трите най-големи европейски клубни турнири и единственият нападател в тази отбрана селекция. В своята 20-годишна активна клубна кариера той вкара 259 гола.
През февруари списъкът на отишлите си спортни величия, уви, се увеличи. Бившата италианска състезателка по ски алпийски дисциплини Елена Фанкини почина на 37-годишна възраст от рак. Сребърната медалистка в спускането от световното първенство през 2005 година в Бормио направи публично достояние заболяването си преди Олимпийските игри през 2018 година и каза, че няма да се състезава поради тумор. След успешно лечение тя се опита да се завърне, но не успя и официално прекрати кариерата си през 2020 година.
Само дни по-късно световният шампион на овчарски скок в зала от 2003 година Тим Лобингер (Германия) почина на 50-годишна възраст. През 2017-а Лобингер обяви, че страда от левкемия. Лобингер е бронзов медалист от Световното първенство в зала през 2006 година, което се проведе в Москва, два пъти печели Европейското първенство в зала (1998, 2002). Той е участвал четири пъти на Олимпийските игри, а най-добър резултат показва през 1996-а, завършвайки на седмо място.
На 18 февруари официално бе потвърдена кончината и на ганайския национал Кристиан Атсу. Той намери смъртта си затрупан под отломки след опустошителните земетресения в Турция, където носеше екипа на Хатайспор. Полузащитникът има 64 мача за националния отбор на Гана, в които отбеляза 10 попадения и направи 9 асистенции.
Футболна Англия пък загуби легендарния коментатор Джон Мотсън, който има забележителна 50-годишна кариера в медийния гигант BBC. Мотсън е отразявал изумителните 10 световни първенства, 10 европейски първенства и 29 финала за Купата на Англия, преди да се оттегли от организацията през 2018 г. Популярен като "Моти", той работи в култовото предаване "Мач на деня" от 1971 г.
През март траурът се пренесе и в художествената гимнастика, след като плимпийският комитет на Украйна съобщи, че на 92-годишна възраст e починала Албина Дерюгина, легендарна фигура и една от най-влиятелните треньорки в историята на художествената гимнастика. Тя нейната дъщеря Ирина са едни от най-успешните треньорски дуети в историята на този спорт. Албина е носител на орден Герой на Украйна и член на Изпълнителния комитет на олимпийския комитет на страната.
За съжаление, през април на 52-годишна възраст почина бившият баскетболист на ЦСКА и "Левски" Росен Геков. С "червените" става шампион и носител на Купата на България. Впоследствие облича екипа на Фикосота (Шумен), но стига до върховете в родния баскетбол с "Левски", под ръководството на Константин Папазов. Със "сините" Росен Геков триумфира с титлата на България през 2000 година в епичен финал между "Левски" и водения от патриарха на варненския баскетбол Симеон Варчев "Черно море".
Атлетиката отвори черната статистика през май - на 83 години след сърдечен удар почина един от най-великите атлети за всички времена Ралф Бостън. Той бе човекът, който подобри рекорда на Джеси Оуенс в скока на дължина. На 12 август 1960 г. Бостън скочи 8,21 метра в Уолнът и така прати в историята постижението на Оуенс от 8,13 метра, поставено четвърт век по-рано. Няколко месеца по-късно става олимпийски шампион в Рим. След това прави пълен комплект медали след сребро в Токио и бронз от Мексико. В кариерата си Бостън подобрява още 5 пъти световния рекорд, като през 1965 г. го докарва до 8,35 м.
Но това, което истински разтърси Царицата на спортовете, дойде само няколко дни по-късно - олимпийската шампионка в щафетата на 4х100 метра с отбора на САЩ - Тори Боуи, почина на 32-годишна възраст. По-късно от семейството й обявиха, че става въпрос за усложнения при преждевременно раждане в дома й, но не стана ясно защо не е потърсила помощ. По време на Олимпиадата в Рио през 2016-а, Боуи спечели три медала от спринтовите дисциплини. И по ирония на съдбата - само часове след смъртта й, нейният рекорд в спринта от Диамантената лига бе подобрен от Шакари Ричардсън.
Също през май Мексико изпрати една от най-големите си футболни легенди - бившият вратар Антонио Карбахал, първият футболист, играл на пет Световни първенства, почина на 93-годишна възраст. "Тота", както бе известен Карбахал, бе на вратата за отбора на Мексико на шампионатите в Бразилия през 1950-а, в Швейцария през 1954-а, в Чили през 1962-ра и в Англия през 1966 година, в които записа общо 11 мача за родината си. Антонио Карбахал държеше рекорда за участие на пет Световни първенства в продължение на 32 години - до 1998-а, когато германецът Лотар Матеус също направи подобно постижение.
Легенда загуби и покерът, след като си отиде Кръстника и най-популярен играч в историята - Дойл Брансън.
Юни бе черен за българския спорт.
Първо си отиде легендарната баскетболистка на Славия Дора Дамянова-Кузова. Тя бе част от знаменития отбор на "Белите" от 50-те и 60-те години на миналия век, заедно с Ваня Войнова, Дора Василева, Таня Тодорова и Райна Рангелова. В славната си кариера Дора Дамянова-Кузова достигна до сребърен медал от световно първенство (през 1959-а), както и до европейска титла през 1958-а.
На 27 юни пък боксът бе разтърсен от изненадващата новина за смъртта на 20-годишната надежда Шон Торес. Той бе син на популярния у нас кубински танцьор и хореограф Алфредо Торес, като сложи край на живота си след любовна драма. Шон бе двукратен републикански шампион и юноша на ЦСКА.
Колоезденето пък загуби култово име през август. На 95 години си отиде си Федерико Баамонтес, който носеше с гордост прякора Орела от Толедо, а преди 10 години го обявиха за "най-силен катерач в цялата история на "Тур дьо Франс". Баамонтес е първият испанец, спечелил "Тура". Направи то през 1959-а, когато изкачва прочутия Puy de Dome за 36:15 минути. Постижение, което бе подобрено едва през тази година от Тадей Погачар, цели 64 лета по-късно.
Манчестър Сити пък загуби през октомври най-голямата си клубна легенда - Франсис Лий, който изигра 330 мача в небесносинята фланелка през 60-те и 70-те, вкара и 148 гола. Франи, както е наричан от всеки привърженик на Сити от старите поколения, почина на 79-годишна възраст. Той е част от генерацията донесла шампионската титла през 1968 г., която бе и последна за клуба преди ерита на шейховете от Абу Даби, които върнаха трофея там през 2012-а. След това стана шампион и с Дарби (1975 г.), има и 27 мача с 10 гола за Англия.
Зимните спортове също потънаха в траур, след като великата Анфиса Резцова почина на 58-годишна възраст. Тя е единствената в историята, която има олимпийска титла в ски бягането и биатлона. През 1988 година на Олимпийските игри в Калгари Резцова печели титлата с щафетата на СССР на 4x5 км. в ски бягането. Четири години по-късно тя става олимпийска шампионка в спринта на 7.5 км., а на Олимпиадата в Лилехамер през 1994 г. взима последния си златен медал, отново в щафета.
А през октомври футболът загуби емблематична фигура - Боби Чарлтън - един от най-великите играчи в историята, почина на 86 години. Чарлтън игра за Юнайтед точно 20 години - от 1953-а до 1973-а. През 1958 г. той е в самолета с отбора, който се завръща от Белград и се разбива и запалва на мюнхенското летище, като загиват осем футболисти. Вкарва 249 гола в 758 мача и никога не играе за друг клубен тим. На терена е 120 минути през 1966-а, когато Англия бие ФРГ с 4:2 с продължения и става световен шампион. Легендарен, несменяем в продължение на десетилетие и за "трите лъва", освен в клубния си отбор. Печели "Златната топка" в същата 1966 г., а след края на кариерата като играч бе и почетен президент на Юнайтед в един период.
Безспорно обаче най-черната дата за българския спорт през 2023-та бе 11 ноември. В един и същи ден при катастрофи си отидоха волейболистката Стефка Великова и футболният треньор Ферарио Спасов.
Двамата загубиха живота си на пътя, само в рамките на няколко часа. Ферарио Спасов бе начело на "Олимпик" (Галата), "Литекс", "Спартак" (Варна), ЦСКА, "Дунав" (Русе), "Ботев" (Пловдив), "Етър", "Спартак" (Плевен), "Берое", "Левски" (Лом), Севлиево, а до февруари тази година беше начело на Монтана.
Във визитката си Спасов има спечелена Купа на България с Литекс.
Черната серия продължи през ноември, когато на 80 години почина Тери Венейбълс, един от най-популярните, харизматични и харесвани треньори в английския футбол. Легендарният Тери води националния тим на Евро 1996 у дома, когато "трите лъва" не бяха никак далеч от титлата, а вероятно играеха и най-приятния си и атакуващ футбол в последните десетилетия. В Барса и днес е помнен с добро - връща титлата на "Камп Ноу" след цели 11 години пауза, при това печелейки първото място с 10 точки пред Атлетико и Реал. С Тотнъм печели Купата на Футболната асоциация, създавайки атомното нападение от Линекер и Пол Гаскойн.
А за финал - просто да си пожелаем списъкът на угасналите спортни звезди през идната 2024-та да бъде по-кратък.