В края на годината е време за оценки, за връщане на лентата към случилото се в 12 месеца спорт. И за коронясване на героите на 2022-ра.

И ако спомените от Катар са съвсем пресни и пред очите ни е лудият финал на Мондиала, то не бива да забравяме, че и други големи спортни събития се случиха от януари насам.

Ето кои десетима избрахме за този списък, като "българската подправка" изобщо не е тук случайно. И ние си имаме спортен герой на годината, който измина огромната крачка към това да е ярка звезда в един от най-популярните спортове на планетата.

Но - поред.

ВИЖТЕ ГАЛЕРИЯТА С ДЕСЕТИМАТА В КЛАСАЦИЯТА НИ>>>

Йоханес Тингес Бьо (Норвегия, биатлон)

Снимка: Getty Images

Йоханес Тингес Бьо (Норвегия, биатлон)

Тръгна си от зимната Олимпиада в Пекин през февруари като най-успешния атлет там. Спечели пет медала и ги добави към трите, които имаше от Пьончан 2018.

В Пекин четири от отличията бяха златни, докато в Корея преди четири години остана само с една олимпийска титла и две сребра.

Бьо изпълни огромните очаквания към него от преди игрите в Китай, като спечели спринта на 10 км, масовия старт на 15 км, а и бе част от норвежките златни мъжка и смесена щафета. А в индивидуалната надпревара остана трети с бронзовото отличие.

Невероятно представяне на Йохи продължи и през есента със старта на Световната купа - спечели пет от първите осем старта и е водач в генералното класиране. Но олимпийският му блясък го прави задължителен в тази десетка.

Терезе Йохауг (Норвегия, ски бягане)

Ако Бьо бе кралят на игрите в Пекин, кралицата се казва Терезе Йохауг от Норвегия. И с какъв стил само си извоюва тази корона, и какво завръщане!

На 33 години и след пропусната Олимпиада в Пьончан заради допинг наказание, Терезе взе три златни медала в Китай - на 15 км скиатлон, на 30 км и на 10 км в класиката. Те влизат в колекцията до златото от Ванкувър 2010 на 4х5 км щафета, плюс среброто и бронза от Сочи 2014.

Бе отписана след санкцията, която получи през 2016-а, но се завърна и отново помете конкуренцията, този път убедително за три титли.

През март, ден след като победи и на 30 км в Световната купа, обяви оттегляне.

Сега се занимава да развива собствения си бранд спортна екипировка и е доста успешна, особено в Скандинавия.

Арманд Дуплантис (Швеция, овчарски скок)

Мондо Дуплантис е само на 23 години, но вече около раменете и лицето му отчетливо се очертава ореолът на легенда. Да, 2022-ра не бе олимпийска година за летните спортове, но...

Шампион на Световния тур на закрито в Белград, първи на Световното първенство в зала пак в Сърбия, златен на Световното в Орегон (САЩ), златен в Диамантената лига за сезона, първи на Европейското първенство в Германия. Няма голямо състезание за годината, което да не бе спечелено от Дуплантис. И то - с четири подобрявания на световните рекорди в зала и на открито в дисциплината, и общо 21 (!) опита над 6-метровата граница. Невероятен.

Мондо скочи 6.19 м в Белград през март, за да счупи собствения си рекорд в зала. Но 2 седмици по-късно го би отново - 6.20 м.

През юни надмина постижението си от 6.15, като скочи със сантиметър по-високо. А в Орегон, на най-голямата сцена - Световното първенство, прелетя над височина от 6.21 м за още по-впечатляващ нов рекорд на планетата. Новият Бубка, без съмнение. И казват, че има потенциал за 6.30-6.33!

Кшищоф Милак (Унгария, плуване)

Преди 3 години счупи рекорда на Майкъл Фелпс на 200 м бътерфлай, едно от постиженията на феномена от Щатите, считано за трудно досегаемо. Самият Фелпс тогава каза, че "този тийнейджър е невероятен". Защото Милак бе на 19.

Сега е на 22 години, а вече е с три световни, две европейски и едно олимпийско злата в колекцията. А през 2022-ра записа "дубъл" на 100 и 200 м и на Световното, и на Европейското първенства. Като успя да счупи и собствения си светорен рекорд на 200-те метра, сваляйки 0.39 секунди от времето си - 1:50.34 мин.

За него вече се говори като за следваката фурия, която в Париж, а и поне на още една Олимпиада след това, ще помита съперниците. Както и Дуплантис, една в началото на кариерата е, а доминацията му в една от дисциплините на един от "кралските спортове" вече е отчетлива.

Ига Швьонтек (Полша, тенис)

Още един спортен герой на годината, който може да влезе и в класация за "най-обещаващите спортисти за бъдещето". Ига е само на 21 години, вече утвърдена като №1 в ранглистата на женския тенис и, на моменти, изглеждаща недосегаема дори в лютата конкуренция там.

Спечели осем титли през годината, сред тях "Ролан Гарос" и US Open, както и четири надпревари от най-високата категория WTA 1000, и още две от ранкинг 500. Навъртя 35 поредни победи на корта между 22 февруари и 1 юли. Никой не можеше да я бие на три различни настилки!

Има вече 11 титли в тура, въпреки че е в него от 2 сезона. Включително три от Големия шлем. А преднината и в ранглистата е направо втрещявяща - води с 11 085 точки, а втората Онс Жабур има 5055. Наполовина!

Карлос Алкарас (Испания, тенис)

Снимка: Getty Images

Карлос Алкарас (Испания, тенис)

Най-младият играч, достигнал позиция №1 в мъжкия тенис. И най-младият, който завършва година на върха в ранглистата.

Само на 19 години Алкарас помете статуквото в тениса и спечели два Мастърс турнира, преди през септември да вдигне и трофея на US Open. И там е най-младият шампион от 1990-а насам.

Алкарас не просто се появи на голямата сцена през 2022-ра. Той изригна на нея, както го правят само тенисисти, обречени да идат до пантеона на най-великите. От него зависи да стори именно това, а да не остане само фойерверк.

А при очакваното скорошно "прибиране в бокса" и на Рафа Надал, а не е далеч и това на Новак Джокович, пътят към голямата слава изглежда открит. Не, че конкуренцията на Зверев, Медведев, Циципас или Рууд е слаба, но определено липсата на Големите трима (Федерер вече се оттегли) в тениса ще даде много повече шансове на поколението след тях. А Алкарас влиза в битката за трона "на шеста скорост".

Стеф Къри (САЩ, баскетбол)

Няма изненада. Голдън Стейт Уориърс спечели титлата в НБА, но и индивидуално нямаше играч, който да се доближи до Къри като заслуги за невероятния сезон на победителите.

Счупи и няколко рекорда по пътя към трофея, като вече е сам на върха по отбелязани тройки в историята на най-силната лига - 2977. При това, вкарани само в 789 мача! А вторият Рей Алън наниза 2973, но му трябваха 1300 двубоя за това.

Къри и Уориърс вдигнаха четвърта титла за осем сезона и, след като бяха отписани в предходните три, върнаха усещането, че са една от историческите династии на НБА. И то - главно заради присъствието на №30.

Вече е на 34 г., отново се бори с контузия в края на годината, но ако някой е доказал, че се връща след поредната травма по-силен и гладен за победи, това е Стеф.

Карим Бензема (Франция, футбол)

Големият герой на годината в Шампионската лига и носител на "Златна топка". Всичко това малко помръкна в края на 2022-ра и със скандалите и мистериите около това защо не остана с френския отбор на Мондиала в Катар, който можеше да сложи черешката на една и без това богата торта за годината на Карим.

През пролетта изнесе Реал на раменете си до финала в Шампионската лига, спечелен с 1:0 срещу Ливърпул. Вкара хеттрик за знаменития обрат срещу ПСЖ на осминафинала, добави още един срещу шампиона Челси, при това като гост (плюс един у дома), на четвъртфинала, а после вкара три пъти в двата полуфинални сблъсъка с Манчестър Сити. 10 гола в 6 елиминационни срещи с най-силните отбори на континента!

Твърде жалко, че годината му завърши с катарското фиаско (в личен план), но преди това направи достатъчно, за да е в тази десетка.

Лионел Меси (Аржентина, футбол)

Няма смисъл от много обяснения. На 35 години Меси постигна мечтата, след която и утре спокойно може да сложи край на кариерата си. Аржентина е световен шампион след 36 години, а на петия си Мондиал, десетката най-после прогони и последната сянка на съмнения около величието му.

Ако сте гледали сцените в страната след титлата, наясно сте какво стори Лео за аржентинците. Ако не сте - вижте видеата, струват си. Цялата тази лудост, която ние, европейците, трудно разбираме, върна още веднъж твърдата увереност, че нищо във футбола и спорта не може да се сравни като значение, влияние и глобално внимание със световното първенство.

А Меси, седемкратен носител на "Златна топка", печелил титлата на Испания повече пъти, отколкото можем да преброим, четирикратен шампион на Европа с Барселона, победител в Копа Америка и сега - първенец на планетата, е вече на пиедестал сред най-великите. Счупи рекордите на Батистута по голове и Марадона по мачове за Аржентина на Мондиали, както и на Матеус за участие в световни първенства изобщо. Номер едно. Ще разказваме и на децата и внуците, че сме го гледали.

Александър Везенков (България, баскетбол)

Светът също вече знае кой е, разбира се. Но го включваме тук заради влиянието му върху една иначе постничка откъм успехи спортна година на България.

Най-добрият баскетболист в Европа (не е прекалено) игра вдъхновяващо за националния тим в Грузия на първенството на континента. Стана номер едно на Евробаскет по борби, номер три сред реализаторите, влезе и в отбора на турнира. После ги подхвана в Евролигата с Олимпиакос, където води в списъка на претенденти за MVP на сезона и е в тройката на почти всяка статистическа класация.

На 27 години е и най-доброто предстои. Физически, тактически и като индивидуални качества, Везенков вече е играч от НБА калибър, а и е правата му се държат от Сакраменто Кингс, който чака своя ход.

Дори да не иде зад Океана, ако продължи да доминира така в играта в Европа, ще направи фантастична кариера.

ВИЖТЕ ГАЛЕРИЯТА С ДЕСЕТИМАТА В КЛАСАЦИЯТА НИ>>>

Александър Везенков (България, баскетбол)

БТА