Тенисът дълго ще ближе рани от скандала с Новак Джокович, извадил по неспортни причини световния №1 в спорта от един от четирите най-големи турнира в календара. Случилото се определено е най-шокиращият пример за събитие извън корта, разтърсило из основи тениса. Но не е първото такова. Дори само в последните 30 години имаме няколко вулканични скандала, в които са замесени пак актуални или бивши играчи от върха на ранглистата, световни звезди и репутацията на спорта е развявана като мръсно беля пред камери и очите на обществото.

Ето ги петте най-грандиозни скандала преди този с Ноле. Накратко.

Агаси, допинг, "кристали" и лъжи

Андре Агаси - бунтарят на тениса, който сякаш бе любимото момче на всяка медия около тениса, както и на огромен процент от феновете по света, днес опитва да е треньор (включително на Григор Димитров) и да сее мъдрост сред следващото поколение звезди. А дали е заслужил тази роля?

Книгата "Open" - официалната му автобиография, просто шокира не само тениса, а и целия свят, през 2009-а. Признания за покрити от ATP положителни допинг проби. За лъжата му, когато е натопил друг човек за намерения в организма му кристален метамфетамин (кристалчетата, както той го нарича в книгата), за цялата изключително грозна история, скалъпена в мъжкия тенис през 1997-ма. И за пресконференцията на неговото завръщане, разчувствало всички година по-късно.

Тогава светът се трогна как Андре се е преборил със зависимостите си, колко е силен като характер и т.н.

"Четири негови позитивни допинг теста бяха прикрити от ATP. Поне аз знам за четири, може да са и повече", каза преди година Марсело Риос, един от най-силните играчи по онова време.

Бунтарят Агаси всъщност изобщо не е бил "сам срещу всички", се оказва. Напротив, предпазен е от системата, а после му е позволено да се завърне в спорта без никаква санкция. Едва ли му е чудно защо днес нито Пийт Сампрас, нито Марат Сафин - двама от големите му приятели в онези години, изобщо му проговарят. Мнозина са обидени до гроб на цялата камара лъжи.

Снимки: Getty Images/Guliver Photos

Как Раят на тениса стана Ад за сестрите Уилямс и един 14-годишен бойкот

Индиън Уелс, 2001 г. Турнирът, наричан от състезателите Рай на тениса заради мястото в Калифорния, заради условията, палмите, невероятното време и публиката, се превръща в Ад за две от най-големите звезди в историята на женската игра.

Предстои полуфинал Серина срещу Винъс Уилямс.

Но ден преди него, на 14 март, Елена Дементиева дава пресконференция след загубата си от Винъс на четвъртфинала. Рускинята е в ужасно настроение.

Въпрос: "Какво мислите за полуфинала утре между сестрите Уилямс?"

Отговор: "Не знаем какво е решил Ричард, баща им. Ясно е, че той ще реши коя от двете да иде на финала."

Въпрос: "Наистина ли мислите, че той решава?"

Отговор: "А вие не помните ли мача им в Липтън тази година? Това беше смешно..."

Часове по-късно Винъс се оттегли с контузия и Серина без игра отиде на финала срещу Ким Клайстерс. Бащата Ричард и травмираната Винъс се появиха минути преди двубоя на трибуните, освиркани бурно. През целия двубой публиката - американската публика - освиркваше Серина и подкрепяше бурно белгийката. Всички бяха сигурни, че семейството е "наредило" нещата. 19-годишната Серина бе освирквана и по време на награждаването с трофея на шампион.

14 години от онзи ден нататък сестрите не стъпиха в Индиън Уелс. Те бойкотираха турнира. Ричард разказа в интервю как двете са плакали през целия път в колата от мястото на надпреварата до дома им, като тримата почти не са си казали и дума.

Но каза и още нещо. "Един фен крещеше в ушите на дъщеря ми, докато слизахме по стълбите към корта след мача: Иска ми се да сме в 70-те години и да ви обесим, негри лъжливи! Не мисля, че аз и Винъс някога ще забравим това."

И не го забравиха. Куп преговори, молби, жестове от организаторите, най-после доведоха до завръщане през 2015-а на Серина, но след това игра само още два пъти там. Никога не го направи с удоволствие. И днес WTA се чувства неудобно по темата и почти не можете да намерите и дума на сайта или в архивите на Асоциацията по онзи случай.

"Нормално, след като тогава дори не излязоха с някакво обръщение да ни защитят", обяснява казуса Ричард Уилямс.

23-сантиметров нож в гърба и край на най-бляскавата кариера

30 април 1993 г., Хамбург. В България с интерес се чака резултат от четвъртфиналния мач на турнира в германския град, защото световната №1 Моника Селеш играе с българката Магдалена Малеева. Нашето момиче е поставено под №7, а четвъртфиналът е изключително оспорван - Селеш взима първия сет с 6:4, а във втория води с 4:3.

Двете са на столовете си между геймовете, когато от публиката излиза мъж с нож в ръка - с 23-сантиметрово острие, както се оказва по-късно, който атакува Моника откъм гърба. Сякаш стреснат от първия удар, той пада назад и тези секунди са достатъчни, за да бъде хванат от охранители, хора от трибуните и съдията на стола. Селеш седи права и невярваща, пищяща и опитваща да разбере какво се е случило. На няколко метра нашата Маги Малеева гледа ужасено и плаче, невярваща на това, което вижда.

Гюнтер Пархе е извършителят. Той е германец, луд по тениса, луд по Щефи Граф - златното момиче на немския спорт. Селеш я е изместила от върха в предходните месеци. Всъщност, родената в Нови Сад сръбска фурия, едва на 19 години, е помела всичко по пътя си в последните три сезона.

Само чуйте: Моника печели титлите на "Ролан Гарос" за 1990, 1991 и 1992 г., на Australian open 1991, 1992, 1993 г., както и на US Open 1991 и 1992 г. Седем от деветте турнира в Шлема, предхождащи ужаса от Хамбург, са за нея. В Мелбърн през януари същата година тийнейджърката разплаква Граф, която не може да удържи емоциите си на корта. На Пархе това му е дошло в повече, както сам признава пред съда - и е взел решение да отстрани конкурентката на своята любимка.

Нападателят дори не лежи в затвора, но изкарва само 6 месеца в предварителен арест. Съдът решава, че е невменяем и го праща на лечение. Две години по-късно е равноправен и свободен гражданин.

Точно две години отнема на Селеш да се върне на корта. Раните заздравяват бързо, но тя има огромни психологически проблеми, развива фобии и страхове, не иска да влиза в съблекалнята преди турнири и страда от безсъние. Все пак се завръща, но никога не е същата. Печели още веднъж Australian open.

Това е най-нелепо пресечената кариера, която обещаваше да бъде вероятно на най-успешната състезателка в историята. Защото на 19 години Селеш имаше 9 титли от Големия шлем. Девет. Днес Серина има 23, след 26-годишна кариера. Рекордът на Маргарет Корт е 24. Моника имаше почти половината още като тийнейджърка.

Шарапова и "грешката" за 100 милиона долара

Мария Шарапова имаше всичко. Тя бе най-популярната състезателка в тениса, най-търсената от спонсорите и вероятно бе първото име, което изникваше, когато кажеш "женски" тенис през миналото десетилетие. Да не забравяме - за нас имаше и по-различно значение, защото бе жената до Григор Димитров в един определен период.

Но на 7 март 2016 г. Шарапова обясни, че е уведомена от WTA за положителен тест за допинг. Питала с писмо до WADA защо е така, а оттам отговорът е бил: Субстанцията мелдоний е в списъка на забранените препарати от няколко месеца. Шарапова твърди, че я взима с години, но е знаела за това, че е забранена вече.

Ударът бе огромен - и за репутацията на женския тенис, и за самата Мария, която загуби по груби изчисления около 98 милиона долара, които можеше да вземе от спонсорите си в следващите 5 години. Контрактите бяха анулирани.

Завърна се на корта година по-късно, спечели една титла в Китай, игра един четвъртфинал в Шлема... и това беше. Мария преди наказанието има 35 WTA титли, включително 10 финала и 5 трофея в Шлема.

Да, разбира се, тя бе на 28 години, а не на 19 като Селеш, когато дойде моментът на прекъсване (и по съвсем различни причини). Но и за нея завръщането на практика бе немислимо и не се получи.

Скандалът с уредени мачове на шампиони, в който имената останаха запечатани

И днес това е една от големите мистерии и повод за доста критики към ATP. През 2016 г. предаването на BBC "Панорама", известно у нас около случая с покойния Иван Славков, пусна запис от разговор с тенис шеф, чието лице и име останаха тайна. Но човекът каза - уреждат се мачове поголовно. Включително от Големия шлем. Включително от хора от топ 20, че и топ 10 в ранглистата.

Буря в чаша вода... Но след месец медията BBC публикува доклад на отдела по почтеността в този спорт - Tennis Integrity Unit, от който излязоха смразяващи факти.

В период от 10 години, някъде между 2005-а и 2015-а, доказано в манипулиране на тенис мачове са участвали 16 играчи, които в същия момент са били в топ 50. След над 70-те замесени общо тенисисти има двама шампиони в турнири от Големия шлем. За периода 2010-2015 г. въпросният Tennis Integrity Unit е подал 140 сигнала до ATP, като на нито един не е получил отговор или не е последвало разследване.

Убийствен скандал.

Кои са тези шампиони в Шлема? Не са много имената извън Роджър Федерер, Новак Джокович и Рафа Надал за този период, записали титла в четирите най-престижни турнири. А дали не е някой от Голямата тройка? Кой знае... ATP поиска поверителност, издейства съдебна такава и папките на Tennis Integrity Unit бяха запечатани.

Две години по-късно организацията публикува нов доклад и бяха уличени, със спрени права и наказани десетина тенисисти. Нито един от топ 100, разбира се. И нито една звезда.

Снимка: Getty Images