България загуби от Австралия с 2:3 гейма (25:21, 13:25, 22:25, 25:20, 15:17) в софийската зала "Арена Армеец" в среща от волейболната Лига на нациите при мъжете.

Нашите не успяха да повторят триумфа от срещата с Иран във вторник и записаха пето поражение в шест мача от турнира. За австралийците, които са последни в класирането, това беше първи успех и той дойде в сблъсъка между най-неубедителните два отбора до момента.

За играчите на Николай Желязков следващият мач е в събота вечер срещу САЩ от 20 часа и отново се очаква солидна българска подкрепа в залата.

ВИЖТЕ РЕПОРТАЖ ОТ МАЧА >>>

Двубоят днес започна по прекрасен начин за нашите, като те поведоха със 7:3 точки след три успешни блокади и общо шест в рамките на откриващия гейм. Радослав Парапунов направи няколко хубави атаки, а освен това австралийците правеха лековати грешки - аванс от 15:8. След това обаче съперникът влезе в брутална серия и на бърза ръка съкрати разликата, а освен това обърна. Грешка на Мартин Атанасов доведе до аванс от 17:15 за Австралия. След 20:21 обаче на сцената излезе Стефан Чавдаров, който влезе в супер серия и донесе триумфа за нашите.

Вторият гейм за нашите беше кошмарен във всяко едно отношение и показа, че серията на австралийците в първия не е била просто случайност. Нашите започнаха със спорове със съдията и много грешки, които донесе бърз аванс за съперника. Техническото прекъсване дойде при 5:12 и Желязков опита да направи нужните тактически промени, но не дадоха резултат. Добрата игра на Австралия обаче продължи и при 21:8 вече беше ясно кой ще спечели гейма, а нашите в края помогнаха с грешки от сервис.

Снимка: БТА

В третия гейм нашите влязоха равностойно в двубоя, но си личеше, че по някаква причина липсва настроението. Поддържаха две точки преднина в началото след няколко успешни атаки, но след 14:14 ситуацията на полето се промени и Австралия взе инициативата. След това съперниците ни поведоха с 19:16. Дойде добър период за нашите и съкращаване на разликата след брейк точка а 21:22. Само че грешка от сервис на Атанасов и последвал ас на Стейпълс донесоха аванс от 2:1 гейма за островитяните. Статистиката сочеше, че на този етап нашите са подарили над 25 точки от свои грешки.

И четвъртата част започна силно за австралийците, които със серия на сервис поведоха с 4:2. След това нашите взеха дълго разиграване, но тенденцията се запази и тя не бе добра за нас. Желязков взе прекъсване при 3:7 и поиска да се играе опростен волейбол и това донесе резултат. Атаки на Александър Николов и Светослав Гоцев намалиха разликата до една точка - 6:7. След поредното дълго разиграване поведохме с 9:8. Австралийците отново взеха аванса преди първото техническо прекъсване - 12:10. Геймът след това вървеше точка за точка и австралийците не позволяваха да им пробием посрещането. Това се промени при 19:19, когато Алекс Николов направи поредния си ас на турнира. Нашите влязоха в серия при сервис на резервата Добромир Димитров и измъкнаха гейма. Супер решение за включването му от Желязков и връщане на настроението при нашите.

Снимка: БТА

Тайбрекът започна с две атаки на Николай Колев, но резултатът вървеше равен. Атака на Мартин Атанасов бе блокада донесе аванс от 5:3. Австралия обаче изравни играта отново. Нивото на играта в последния гейм беше най-високо и двата отбора правеха супер спасявания. Грешка на австралийския разпределител донесе аванс от 11:9, но и него изпуснахме. При 15:15 Австралия направи ас и след това Александър Николов уцели антената за край на мача.