Волейболният първенец на България Хебър ще играе в групите на Шампионската лига, след като показа класа и здрави нерви в гостуването на Олимпиакос, в реванша от третата квалификация на турнира.

След 3:1 у дома преди седмица, тимът от Пазарджик се нуждаеше от 2 гейма в Пирея, за да не се стига до "златен", какъвто щеше да има при успех на гърците с 3:0 или 3:1. Вместо това - нова победа за българите с 3:1 (21:25, 25:23, 25:19, 25:23).

Вижте ключовите моменти от мача - ТУК.

Олимпиакос, който е 30-кратен шампион на страната си и двукратен вицешампион на Европа, спечели първата част тази вечер с 25:21, подкрепян и от агитка с тъпан в залата. Домакините бяха надъхани да вкарат мача в "златен гейм", но срещнаха непримирим и напълно равностоен като класа български тим.

Водени от Тодор Алексиев, Виктор Йосифов и Якопо Масари, играчите на Хебър отвърнаха на удара. Те поеха инициативата във втория гейм, водиха на моменти и с три точки, но при 18:18 дойде изравняване.

Масари завърши по диагонала зрелищно в ключов момент при 23:23, а после гърците сбъркаха и геймът отиде за Пазарджик - 25:23.

Третият пак тръгна отлично за нашите, които излязоха напред с две зрелищни блокади на Йосифов при 12:11 и 13:12, след което не погледнаха назад.

След 20-ата точка гърците рухнаха, направиха е серия леки грешки на начален удар, за да дадат съвсем инициативата на Хебър. Невъзмутим Алексиев завърши атака за 23:19, а после Олимпиакос сбърка два пъти поред, за да затвори българският шампион гейма с 25:19.

Последва луда радост на игрището, въпреки че мачът продължаваше при 1-2 гейма за нашите. Те обаче вече си бяха свършили работата и ги чака група в Шампионската лига, където съперници ще са полският Ястжембски Венгел, Розеларе (Белгия) и Фридрихсхафен (Германия). За последен път български представител стигна групите в най-силния турнир в мъжкия волейбол преди 5 години (тогава това бе Марек).

Нататък нямаше нито атмосфера (не че на някой от Хебър му пукаше), нито интрига. И българите спокойно и вдъхновено тръгнаха да печелят мача - сториха го след 25:23 в четвъртия гейм с общото 3:1, както и в първия двубой.

Олимпиакос отпада след испанския първенец Лас Палмас и беларуския Шахтьор (Солигорск), които "тигрите" от Пазарджик пратиха зад борда в първия и втория кръг. Гръцкият гранд сигурно не иска да чуе за български противници тази година, след като във футбола нашият първенец Лудогорец го изхвърли преди групите в Шампионската лига, а сега същото се случи и във волейбола.

Преди мача Александър Везенков, баскетболист на Олимпиакос, посети Хебър и пожела успех на сънародниците си. Те показаха на игрището, че шумната селекция с куп бивши и настоящи национали си е струвала, постигайки знаменит триумф, който добавят към първата в историята шампионска титла за града.