Селекционерът на българския национален отбор по баскетбол Константин Папазов заяви, че финал срещу Естония е бил най-логичният изход от първия квалификационен турнир за Евробаскет 2015. България приема естонците в четвъртък, 29 август, и гостува в Талин на 1 септември, след което ще се знае кой е първият участник на Европейското след две години. България стигна до финала след две разгромни победи над Швейцария, като във Фрибург в неделя, момчетата на Папазов биха с 87:67. „Изиграхме добър мач, много бяхме концентрирани,“ обясни наставникът. „Направихме много добро първо полувреме, в което отказахме съперника. Слаби първи минути на второто полувреме, след което отново върнахме агресията си. Спечелихме абсолютно заслужено, радвам се, че мина без катаклизми, отговорно, сериозно, за да бъдем с настроение за предстоящия финал.“ „При всички случаи изиграхме много силно първо полувреме, което даде спокойствие. Разлика от 35 точки нямаше как са бъде променена. Спадове има винаги, въпросът е да ги контролираме и ограничим максимално,“ добави той. Относно последния съперник – Естония, Папазов коментира:„Силен съперник, много неудобен, с добри играчи. Имаме първо страшен проблем с пътуването до Естония. Но преди това трябва да изиграем добър мач в София, и после да мислим как ще стигнем в Талин. Всички специалисти смятаха още миналата година, че Естония за малко не се класира на Евробаскет 2013, и е фаворит в тази квалификация. Така че логиката се случи. Двата отбора, които като имена стояха най-добре, са на финал. Сега един от двата само ще бъде директно на Европейското, надявам се това да сме ние. Предстои ни много тежък мач, срещу много тежък противник, най-силния от всички, които имаше в квалификациите. Играхме на турнира в Австрия с тях, така че имаме представа. Имаме време до четвъртък, да видим и последните им два мача. Има достатъчно време за всичко.“ Преди малко повече от месец, България се наложи над Естония в контрола с 94:78. Националите се прибират от Швейцария в понеделник в 17.15 часа с полет от Будапеща, а във вторник стартират подготовката си за сблъсъците с Естония.