Литва се класира за втората фаза на Европейското първенство по баскетбол за мъже, въпреки че загуби от Босна и Херцеговина в последната си среща от група В, със 72:78. Босненците се нуждаеха от успех поне с 10 точки, за да продължат те, а не литовците, и въпреки че водеха с 16, четири минути преди сирената, не успяха да ги задържат до края. Мачът в Йесенице бе изключително равностоен, с геройски изяви на двамата най-класни състезатели - Линас Клейза и Мирза Телетович. Едва в края на третата и началото на четвъртата част, Босна започна да се откъсва, направи серия от 9-0, за да дръпне с въпросите 16 точки, и имаше четири минути да опази аванса си. Клейза наниза две решителни тройки, и Литва приключи мача с поредица от 14-4, за да намали под 10 изоставането си, и така да триумфира накрая, въпреки загубата. Телетович завърши с 31 точки за Босна, и опита тройка почти със сирената, от огромно разстояние, която можеше да донесе всичко за тима му, но не влезе в ринга. Клейза приключи с 20 точки и 10 борби за литовския състав. Литва ще влезе с победа и загуба във втория етап, за където от група В се класират още Латвия и Сърбия. Сърбите ще са първи в групата, ако победят Черна гора в последната среща от тази фаза, в противен случай Литва ще е номер 1 в групата, следвана от Сърбия и Латвия. В група С, Хърватия си осигури последната трета квота за втория етап, след като се наложи със 70:53 над Чехия. Чехите се държаха в мача до третата четвърт, и на почивката дори водеха с точка. Второто полувреме обаче бе много по-добро за хърватите, и те си подпечатаха билета за продължаване. Анте Томич приключи с 12 точки и 9 борби за Хърватия, а Павел Пумпрла вкара 19 за Чехия. Звездите на чехите Томаш Саторански и Ян Весели обаче, играейки почти без смяна, не бяха на оптимално ниво, макар че отново дадоха всичко от себе си. Група С приключи с този двубой, като от нея излизат Испания, Хърватия и Словения. Словенците могат да оглавят групата, ако спечелят последния мач, срещу тоталното разочарование Полша. Поляците пък могат да приключат Евробаскет като единствения тим без победа. От група А напред продължават Украйна, Франция и Белгия. Израел изпусна своя шанс, при победа над Германия да се надява на добър развой - победа на Франция над Белгия - която да ги прати във втората фаза. Вместо това, Германия спечели с 80:76, и така изхвърли израелците от Евробаскет 2013. Независимо от изхода на Белгия - Франция, белгийците ще продължат, тъй като при загуба ще са с актив 2/3, какъвто имат Германия и Великобритания. Белгийците обаче победиха точно тези два тима до момента, и според преките двубои имат предимство. В група D, Италия продължава абсолютната си доминация, и е единственият непобеден до момента отбор на Европейското първенство. Петият им пореден успех дойде с 82:79 над Швеция. В тази група всичко бе ясно и преди този мач, като Италия, Финландия и Гърция отиват напред, а отпадат Швеция, и супер разочароващите Турция и Русия, които ще изиграят последния мач от групата помежду си. Сборная ще се опита да не приключи със срамните нула победи на сметката си, колкото до момента има само Полша.