Италия претърпя първото си поражение на Европейското първенство по баскетбол, след 77:84 срещу домакина Словения. Успехът бе изключително важен за словенците, които вече имат две победи и една загуба във втората групова фаза, и оглавиха класирането в група Е, заедно с Хърватия и Италия, които са със същия актив. Първият четвърт час от мача премина с размени на водачеството, без някой от двата отбора да има изразено предимство. Словения обаче завърши силно полувремето, и дръпна с 6 точки преди паузата. След подновяването на играта, Италия успя да изравни, но веднага след това позволи серия от 10-0 за домакините. Въпреки че не се откъсна до края на двубоя, словенският тим имаше постоянна преднина. Италианците се доближиха до три-четири точки в последните минута-две от мача, но Словения се оказа твърде голяма хапка за доста скования отбор на “адзурите“. Горан Драгич отново поведе своите за победата с 22 точки и шест асистенции. Брат му Зоран добави 15 точки и 11 борби, а Бостиян Накбар добави 13 точки. Младата звезда на Италия Алесандро Джентиле реализира 20 точки за своя тим. Словения обезсмисли тотално борбата в подкошието, където владееше положението, а се радваше и на добър процент на стрелба. В следващите срещи от група F, на 14 септември са мачовете Хърватия - Италия, Испания - Финландия и Гърция - Словения.