Двубоят между Магнус Карлсен и Динг Лирен в неделния следобед се очертава да е най-интересен от програмата на първата част от онлайн турнира по шахмат Chessable Masters.

В надпреварата участват 16 топ играчи, като се срещат с всеки от останалите, преди да се стигне до елиминационна фаза.

Китаецът Лирен от петък е и новият фаворит на букмейкърите да спечели Претендентския турнир през юни в Мадрид, който да излъчи съперника на Карлсен за шахматната корона. Динг е и актуален №2 в ранглистата, но до преди дни не бе смятан за основната заплаха за шампиона.

За такъв минаваше Алиреза Фируджа, но формата на 18-годишният иранец, който се състезава за САЩ, падна драстично.

Лирен пък не бе изобщо сигурен дали ще пътува за Мадрид допреди седмица заради проблеми с локдауна в някои градове на Китай. Но вчера, на старта на турнира онлайн с най-силните гросмайстори, обяви в социалните мрежи:

"Купих билета си, пътувам за Европа и ще съм в Мадрид!"

От 16 юни в испанската столица ще се сблъскат осемте топ претендента, като победителят отива на мача за титлата в първите седмици на 2023-а срещу Карлсен. Норвежкият хегемон в шахмата не пуска титлата вече 9 години, като я защити четири пъти успешно.