Спорт по Коледа? Разбира се. Вече над 100 години...

Когато говорим за спортната програма в празничните дни около Рождество, винаги се сещаме за английския футбол. Но не е само той. Това е традиция, стара като... идеята, че дните на празници, хората искат да се забавляват, искат емоции. А кой може да достави повече такива от спортистите? Избрахме 10 паметни момента, формирали традицията на спорта в дните около Коледа. Последното място оставихме на настоящия момент, не само хронологично, а и защото той също е вододел с уникалност. За съжаление, никак не позитивна.

А най-накрая ви оставяме и програмата за следващите малко повече от 48 часа и коледният спорт, който можете да гледате в българските тв канали.

25 декември 1914 г.

Когато Първата световна война спря заради футбола. Така е известен този момент в историята. Спори се точно как, точно къде, точно дали... Но общо казано - серията примирия по Коледа на фронтовата линия около Ипр и Сен Ив (днес в Белгия) са доказан исторически факт. Около 100 000 са германците и британците от двете страни на укрепленията, разделени от Ничия земя. Оръдията не заглъхват с месеци, а престрелките и атаките са ежедневие.

Embed from Getty Images

На 24 декември вечерта капитан Сиел Стокуел от Уелските Кралски части чува песни някъде край окопите. Идват от немските войници. По нареждане на генералния щаб в Германия, на фронта са пратени големи количества бира и коледни дръвчета, за да се почувстват бойците като на празник. В нощта преди Рождество, те забравят оръжията.

"Германците се разхождат пред окопите, невъоръжени и открити на прицел. Да стреляме ли, сър?", пита сержант, нахлул при Стокуел на сутринта на 25 декември 1914-а.

Капитанът се колебае. Иска среща с командващия от отсрещната страна. Излизат напред в Ничия земя и разговарят. "Ако не стреляте днес, и ние няма да го правим", обръща се германецът към британеца. Коледа е. Едно от чудесата на тази иначе сковаващо мрачна и кървава война е факт.

Тогава някой рита топката през калта на полето, бележещо територията между окопите.

И започва меле кой да я ритне, удари с глава, докосне... Според очевидците, разказали историята за този уникален мач, не става дума за 10 на 10 или 11 на 11, а за боричкане на стотина души около топката.

Все пак, в крайна сметка при Сент Ив се играе и мачле, като на 1 януари 1915 г. майор от британската армия пише кратка дописка до вестник "Таймс". И изданието публикува, че "британски части са влезли във футболен двубой със саксонците, които ги победили с 3:2."

25 декември 1920 г.

Било е предиобед, съвсем нетипично време за футболен мач. А на "Гудисън Парк", стадионът на Евертън, се стичат 53 000 души. Трибуните са препълнени, а по улиците наоколо е празненство. Вътре се играе... първият женски мач в Англия с публика, билети и т.н. нормална организация. Дик и Кер бие Сейнт Хелънс с 4:0, а полицията едва смогва да опази зрителите, доста от които са порядъчно пийнали в празничния ден (че и от снощи). Футболната асоциация е възмутена - дотогава никои женски отбори не са имали нахалството да си организират мач на стадион на отбор от мъжката игра, а и целият този интерес... Специален член е приет в устава - женският футбол е извън регулациите. И това продължава чак до Втората световна война. Не, че през 1937-ма Дик и Кер, които още съществуват, не си организират турне из Европа, на което бият всички и се провъзгласяват за първия женски световен шампион по футбол... Но всичко това все още е "извън закона".

26 декември 1963 г.

Най-великият Боксинг дей в историята. Денят след Коледа - тази вечна и велика, обичана от целия свят традиция, в която английските футболни гладиатори излизат да играят, дава своя най-паметен ден през 1963-а. Ако той бе през 2013-а, да кажем, и имаше интернет, сателитна телевизия, стрийминг канали и т.н., това щеше да е световна новина №1. В десетте мача от Първа дивизия (днес носи претенциозното име Висша лига) падат 66 гола. Има славни резултати, макар не всеки да е горд от тях.

Бърнли мачка с 6:1 Манчестър Юнайтед. Ливърпул бие с 6:1 Стоук. Блекбърн направо прегазва като гост Уест Хем с 8:2, а за домакините играят хора като Боби Муур, Джеф Хърст и т.н. великани. Фулъм натупва юнашки Ипсуич с 10:1, като покойният Боби Робсън води атаката на домакините.

Извън протокола - много от играчите, участвали в онези години в мачове на Боксинг дей, описват пътуванията за гостуване като малки купони - кашони с вино на влака и т.н. Тоест - не се учадвайте на разгромите, когато ги правят домакините. Но това 2:8...

Още по-куриозно - тогава програмата се прави така, че кръговете са огледални в коледния период. На 26-и и 28-ми декември отборите се срещат на разменено гостуване. Така два дни след позора като гост на Фулъм, Ипсуич си отмъщава с 4:2, Юнайтед си връща на Бърнли с 5:1 и т.н. Само два отбора печелят и двата си мача - Ливърпул и Челси.

Велико нещо е Боксинг дей, а? Жалко, че онези времена са минали безвъзвратно.

Снимка: Getty Images

25 декември 1971 г.

Най-дългият мач в историята на НФЛ радва цяла Америка навръх Коледа, но не и самите организатори. От онзи ден насетне, Националната футболна лига маха мачовете на този ден и ги мести на Боксинг дей - 26-ти декември. Защото когато на терена в следобеда на коледния ден излизат Канзас Сити Чийфс и Маями Долфинс, никой не предполага друго, освен, че се задава голямо шоу. Двата отбора са равностойни, битката е за място в плейофите...

Но редовното време се проточва заради напрегнатия завършек, таймаути и т.н. Самите прекъсвания за реклами не са кратки, Коледа е и те са доста скъпи спотове. Така при 24:24 идват и продължения. Първо, второ... Няма победител. Накрая за всеобщо облекчение кикърът на Маями от арменски произход Гаро Йепремян рита топката между гредите и всичко приключва. Това е вече късно вечерта, около 20 часа местно време. Мачът е продължил 3 часа и половина, а страната, седнала да гледа шоуто, е леко отегчена. Но си е история - това е най-дългият двубой в историята на любимия за американците спорт.

25 декември 1972 г.

Стачка. Протест, бойкот. Заплахите са твърде силни и в началото на декември същата година НХЛ за първи път от 1920-а отменя мачовете на този ден. Играят се на 26-и и 27-ми декември, но не и навръх Рождество. Повод става програмата, която е определила на 25-и следобед да се срещнат Лос Анджелис Кингс и гостуващият Ню Йорк Рейнджърс.

Играчите на Рейнджърс заявават на ръководството, че това е безумие - да отидат и да се върна от Ел Ей за мач на 25-и означава, че Коледа за тях няма. Шефовете поставят въпроса пред организацията, а НХЛ се събира и тръгва до сменя кръга - да има мачове, но с по-малко пътувания. Но така пък ще настане хаос... И се взима логичното решение - без двубои на Коледа. Нещо, което остава факт и до днес. Мачове има на 23-и вечерта, на 26-и, но почти никога на 25-ти, с няколко дребни изключения.

Embed from Getty Images

25 декември 1973 г.

Никой не знае защо "Франс футбол" реши да обяви и връчи "Златната топка" точно в коледния ден. Та нима семейството на Йохан Кройф не е било край елхата и на трапезата?

Но така се случи през 1973-а, когато хората на френското издание цъфват в Барселона точно на този ден и светът разбира от телеграфните съобщения и една скромна снимка, че Кройф е новият носител на приза.

Не, че някой е имал съмнение кой ще е победител. Аякс е за трети пореден път европейски шампион през пролетта, след което Йохан е станал играч на Барса и през есента е направил такъв фурор, че испанската лига е изумена. Каталунците се катерят в класирането и вече са първи, а далеч не са фаворит и не са ставали шампиони от 14 сезона. Но Кройф ги преобразява, а два месеца след въпросния коледен подарък за него от "Франс футбол", идва прекият сблъсък с Реал в Мадрид, където нидерландецът вдъхновява един от най-великите мачове в историята на Барселона - 0:5 в дома на врага!

В класацията той печели с 96 точки, вторият Дино Дзоф (Ювентус и Италия) има 47, а третият Герд Мюлер (Байерн и Западна Германия) е с 44.

25 декември 1986 г.

Първо - и до днес никой не знае защо именно на 25 декември трябва да се играят решаващите мачове от финала за Купа "Дейвис". Така шведските асове се налага да пътуват със семействата си за Австралия, защото финалът е 23-26 декември в Мелбърн.

Но приключва на 25-и, навръх Рождество, когато Пат Кеш обръща в знаменит двубой Микаел Пернфорс от 0:2 сета, за да донесе победата - резултатът вече е 3-1 за австралийците, а на следващия ден отегчените Пол Макнами (който днес е приятел на българския тенис и един от двигателите на турнира Sofia Open) и Щефан Едберг играят последния сингъл само за протокола.

А какъв турнир е само! Австралия стига до финала като бие Великобритания и САЩ (с Макенроу), а шведите елиминират по пътя си Италия и Чехословакия.

Епичен финал, който остава вероятно малко встрани от световното внимание - просто е на Коледа...

Снимка: Getty Images

25 декември 2004 г.

Вероятно не с колосален световен отзвук, но този мач в коледната нощ преди 17 години значи страшно много за НБА и спорта в Щатите. В онази вечер в Лос Анджелис пристига Маями Хийт и е горещо. Много горещо.

Предисторията е, че това е първият двубой на Шакийл О`Нийл срещу бившия му отбор след преминаването в Маями същата есен. Шак е спечелил три титли с Лейкърс, но разривът и откритите скандали с Кобе Брайънт предизвикват раздяла, а първото дерби Шак-Кобе се чака с огромен интерес. И някак "случайно" точно този мач е избран за коледната вечер.

Като зрителски интерес, за мач от редовния сезон числата са колосални. Той бие дори някои от финалите в НБА в годините преди тази.

И играта не разочарова. Шак завършва с 29 точки и 11 борби, като доминира под кошовете. Кобе нанизва 42, изкарва фауловете №5 и №6 на грамадния съперник и го вади от мача в края на последната четвърт. Тогава резултатът е 92:92, равенството се запазва и следва овъртайм.

Там Дуейн Уейд поема лидерската палка и води Хийт към победа като гост, отпразнувана от Шак с лек и елегантен за габаритите му танц в центъра на игрището, докато "Стейпъл Сентър" не е особено щастлив. 104:104 за Маями.

25 декември 2008 г.

Както обикновено, в този ден мачът от НБА не е подбран случайно. Лейкърс срещу Бостън Селтикс е класиката на лигата и ето - това е двубоят във вечерта на Коледа. Цяла Америка сяда да я гледа, както е традицията.

Кобе Брайънт можеше и да е героят на тази порция от историята, защото с 27 точки той е основният реализатор на домакините, които бият с 92:83 вечния съперник. Още по-сладко - прекъсват серията му от 19 поредни победи! И всичко това бледнее пред факта, че в тази вечер, с този резултат, Фил Джаксън печели своята победа №1000 като треньор в НБА.

Една от най-великите фигури в историята на лигата, рекордьор с 11 титли в нея - шампион 6 пъти начело на славния Чикаго Булс и Майкъл Джордан, и още пет пъти с Лейкърс на Кобе, празнува едно от най-великите си постижения навръх Рождество през 2008-ма.

Снимка: Getty Images

25 декември 2021 г.

Това е днес. И отново спортът не спира, макар пандемията да се погрижи и това отчасти да се случи. В утрешния празничен за футбола Боксинг дей, вече има няколко отложени мача. Не заради замръзнали терени или снежни бури, а заради позитивни тестове на играчи с ковид... Времена. Такова нещо не се е случвало от Втората световна война - да не се играе мач на Боксинг дей по причини извън времето.

Така няма да гледаме една от класиките на английската игра Ливърпул - Лийдс, която трябваше да даде старт на култовия ден в 14,30 ч. Но - все пак, събития ще има - програмата за следващите два дни е пребогата.

Ето я:

25.12

16 ч Хокей, КЛХ: Ак Барс - Северастал по Нова спорт

21,30 ч Баскетбол от НБА: Милуоки - Бостън по Диема спорт 3

03 ч Баскетбол от НБА: ЛА Лейкърс - Бруклин по Диема спорт 3

05,30 ч Баскетбол от НБА: Юта - Далас по Диема спорт 2

26.12

17 ч Тотнъм - Кристъл Палас по Диема спорт

17 ч Манчестър Сити - Лестър по Диема спорт 2

17 ч Норич - Арсенал по Диема спорт 3

17 ч Уест Хем - Саутхемптън по Нова спорт

19,30 ч Астън Вила - Челси по Диема спорт 2

20 ч НФЛ: Ню Инглънд - Бъфало по MAX Sport 2

21,30 ч Пиза - Фрозиноне (Серия В) по Нова спорт

22 ч Брайтън - Брентфорд по Диема спорт 2

22,30 ч Баскетбол от НБА: Маями - Орландо по Диема спорт 3

23,20 ч НФЛ: Канзас Сити - Питсбърг по MAX Sport 2

02 ч Баскетбол от НБА: Вашингтон - Филаделфия по Диема спорт 3.

Снимка: Getty Images