Българската смесена щафета направи най-силното си представяне от години на старта от програмата в състезанието за Световната купа по биатлон в италианския високопланински курорт Антхолц.

Нашите завършиха десети на 4 по 6 км, след като 24 отбора стартираха, но само 12 успяха да завършат изобщо състезанието. Това е най-добрият български резултат в историята на смесените щафети, като отборът ни има записано още едно десето място през сезон 2021/2022 в старт от Световната купа в Отепя, но тогава времето ни бе с почти минута по-слабо, а имахме и наказателна обиколка.

Днес състезанието, което се провежда на висока надморска височина, бе изискващо и тежко, но българите в състав Лора Христова, Валентина Димитрова, Владимир Илиев и Благой Тодев се справиха, като влязоха в десетката.

Отборът ни демонстрира най-точната стрелба от всички състави по трасето, като нашите биатлонисти използваха само 4 допълнителни патрона след пропуски. Два пъти не бе точна Лора Христова, Валя Димитрова и Владо Илиев не успяха по веднъж.

Благой Тодев бе 10 от 10 на рубежа.

След първия пост Христова предаде 13-а на Димитрова, която излезе на 11-а позиция, а Владо Илиев бе десети, когато пое щафетата Тодев.

Въпреки, че талантливият ни млад биатлонист все още няма нужната бързина по трасето, Благо успя да задържи класирането на отбора ни и не допусна последният пост на словенската щафета Ловро Планко да го застигне. През март м.г. 22-годишният банскалия претърпя тежък инцидент по време на Държавното първенство на Белмекен. Тогава Тодев, който е европейски първенец и световен вицешампион за младежи, се сблъска с друг състезател и получи фрактури на челюстта и носа, два счупени зъба и навехната китка. Точно преди началото на сезон 2023/2024 пък Благо получи втора травма и без под въпрос изобщо за състезания, но успя да се подготви и вече участва в стартове от Световната купа.

Големите фаворити от Норвегия спечелиха състезанието, като това бе 41-ата победа в отборен старт за лидера им и първи в генералното класиране за СК Йоханес Тингнес Бьо. Втори останаха домакините от Италия, а трета е Швеция.

Единичната смесена щафета в Анхолц-Антерселва бе спечелена от Германия по-рано днес.

В нея нашите представители Мария Здравкова и Константин Василев останаха 25-и, като бяха затворени още в началото на състезанието.