Финалът в американския футбол Супербоул предложи класика - драма, инфарктен обрат и великата история как звездата става грешник, а после отново се вдига до статут на герой. И това - в рамките на 30-ина минути.

Пред очите на Америка и света, Канзас Сити спечели 54-ия мач за приза шампион в НФЛ, побеждавайки с 31:20 Сан Франциско Фортинайнърс. Как това се случи обаче, вероятно е въпрос, с който ще се събуждат дълго феновете на Сан Фран, които бяха готови да празнуват победа. Обратът бе инфарктен, а както често става в този спорт, сантиметри, секунди и малки детайли решиха изхода от двубоя.

Големият мач започна с почит към Коби Брайънт и загиналите в катастрофата миналата неделя - трагедия, разтърсила света на спорта. Двата отбора се наредиха на 24-ярдовите линии в двете половини на терена, символично от номера на Коби в НБА. На таблото се появи снимка на легендата с дъщеричката му Джиана, която също бе с него във фаталната сутрин. Изписани бяха имената на всички 9 жертви.

ВИЖТЕ СНИМКИ ОТ ШОУТО НА СУПЕРБОУЛ В МАЯМИ>>>

Снимка: Getty Images/Guliver Photos

Мачът предложи чудесно първо полувреме, завършило 10:10, а битката на двата куотърбека вървеше също равностойно.

Патрик Махоумс, който вече е суперзвезда и води фантастичната атака на Канзас, бе отличен до този момент. Той не само хвърляше точно, но и отбеляза тъчдауна за своя тим в това полувреме.

Джими Гарополо

Джими Гарополо, далеч от звездния статут на колегата си, също умело ръководеше офанзивните действия на Сан Франциско.

След почивката Гарополо и отборът му поведоха с 13:10 след фийлдгол, а после дойдоха два поредни ключови момента.

Махоумс хвърли пас в нищото, пресечен от защитата - грешка, която в последвалата атака струваше тъчдаун и резултатът стана 10:20 за Сан Франциско.

Минути по-късно, в търсене на обрат, куотърбекът на Канзас пак направи пресечена топка, след като нападател от неговия тим не успя да хване паса му. И изглеждаше, че нещата отиват към титла на Гарополо и най-добрата защита в лигата през сезона.

А Махоумс ще е големият грешник, въпреки че от него се очакваше да е лидер на победата във финала.

Но Воджовете от Канзас, превърнали се в крале на обратите по време на плейофите, пак възкръснаха.

Те изоставаха с поне по 10 точки (а в един момент бяха 24) във всеки от мачовете си преди Супербоул след редовния сезон. И никога не се предадоха.

Патрик Махоумс

Махоумс ги поведе с невероятен 40-метров пас, отворил атака за тъчдаун само 6 минути и 13 секунди преди края. При 17:20 вече имаше шанс за обрат, просто трябваше да бъде върната топката пак в ръцете на Махоумс.

И се случи минута по-късно, когато и трите опита на Сан Франциско бяха блокирани.

2:44 минути преди финала на финала, Деймиън Уилямс отбеляза, като останаха спорове около редовността на този тъчдаун. Кракът на нападателя бе извън страничната линия в момента, в който той пренесе топката над линията за точките. И след прегледите на видеоасистент арбитрите, решението остана и Канзас бе направил невероятния си обрат - 24:20, само за 4 минути!

В края Уилямс довърши съперника с нов тъчдаун, след като се измъкна по фланга и пробяга 38 ярда, без да бъде достигнат. Но по това време отчаянието вече бе обзело шокираните играчи на Сан Франциско, които някак изпуснаха победата.

31:20 и титла за Канзас, първа за тима от 1970 г. Героят-грешник-герой Махоумс получи приза за MVP на финала, с което стана най-младият с това звание (24 г. и 138 дни).

Шоуто си струваше и извън играта, като на полувремето Шакира и Дженифър Лопес разтърсиха стадиона в Маями.

Представянето им наелектризира още публиката, а мачът и без това бе достатъчно качествен и драматичен като развой.

Вероятно - един от най-добрите в новата история Супербоул.