Катастрофи, екшън, хаос и два рестарта белязаха "безкрайно" дълго състезание във Формула 1, което освен историческо, се превърна и в незабравимо.

Гран при на Тоскана, което се проведе на пистата "Муджело" в чест на славния "Ферари" бе старт №1000 във Ф1 на Скудерията. Но празненствата останаха на заден план на фона на събитията на пистата, които не оставиха феновете да скучаят и за миг.

Отзад напред - победител е Люис Хамилтън, втори стана съотборникът му в "Мерцедес" Валтери Ботас, а трети с първия си подиум във Формула 1 е Алекс Албон от "Ред Бул". Напълно рутинно за последните два сезона като първо и второ място, но не и като надпревара.

Драмата започна от старта, когато Ботас изпревари веднага Хамилтън и зае първата позиция. Но на втория завой настана пълен хаос, болиди се удариха, въртяха и излязоха извън пистата. Пиер Гасли и Макс Верстапен, двама от фаворитите за място на подиума, отпаднаха още тук.

А Себастиан Фетел с "Ферари" се наложи да мине през бокса за смяна на носа, след което се появи на пистата последен.

Последваха няколко обиколки зад кола на сигурността, но при рестарта и нейното оттегляне, дойде нова катастрофа и екшън.

Снимка: AP/БТА

Спорно е защо се стигна до тях - според Хамилтън, "така става, когато колата за сигурността късно даде сигнал, че се оттегля". Според експерти и анализатори обаче грешката е на лидера в този момент Ботас, който е закъснял с вдигането на скоростта при изчезването на колата на сигурността.

Отпаднаха Антонио Джовинаци ("Алфа Ромео"), Кевин Магнусен ("Хаас"), Николас Латифи ("Уилямс") и Карлос Сайнц ("Макларън"). Малко по-късно се прибра и Естебан Окон ("Рено"). Състезанието бе спряно за пълен рестарт, но не преди да бъде разчистена пистата от частите, изхвърчали от ударилите се болиди. Тук се загубиха около 25 минути.

И още в 13-ата обиколка, при втория старт на състезанието, вече бяха останали само 13 пилоти. Хамилтън си върна първото място веднага, като останаха съмнения дали Ботас не допусна твърде лесно това да се случи (заповеди от бокса в името на отборната цел).

Всичко вървеше към рутинна победа на Люис, преди в 44-ата обиколка Ланс Строл с "Рейсинг Пойнт" да се забие ужасно в предпазна стена, потрошавайки напълно колата. Все пак канадецът бе невредим, но се наложи ново спиране на състезанието и трети рестарт след нова пауза!

Само с 12 пилоти, Гран при на Тоскана отново се поднови близо 2 часа след оригиналния си старт. Хамилтън не допусна изненада, Ботас успя да си върне втората позиция, загубена от Даниел Рикардо, за да финишира след съотборника си.

Екшънът завърши с двойна победа на "Мерцедес", историческо трето място за Албон, а нататък в подреждането бяха Рикардо ("Рено"), Серхио Перес ("Рейсинг Пойнт"), Ландо Норис ("Макларън"), Даниел Квят ("Алфа Таури") и - едва осми, Шарл Леклер от домакина на пистата и тържествен повод за цялото състезание в Тоскана - "Ферари". Фетел бе десети.

В генералното класиране Хамилтън уверено върви към седмата си титла след победа №90 във Формула 1. Люис има 190 т., а вторият Ботас е със 135. Верстапен е далеч назад със 110, а останалите са далеч, далеч от тримата. Норис е четвърти с 65 точки.

Следващият старт е на 25 септември в Русия, а при оставащи само 9 състезания, не е ясно кой и как може да спре Хамилтън.