Макс Верстапен спечели 39-ата си победа във Формула 1 и четвърта през този сезон, за да увеличи преднината си в генералното класиране.

Нидерландският световен шампион триумфира с лекота в Гран при на Монако, а пистата за трета поредна година бе спечелена от пилот на "Ред Бул". Верстапен спечели, след като стартира от първа позиция и не сдаде лидерството от началото до края.

Подобна беше ситуацията и с преродения Фернандо Алонсо, който за първи път през сезона стигна до второто място на почетната стълбичка. Пилотът-ветеран на "Астън Мартин" до момента имаше четири трети места, но днес прогресира още повече.

Третото място е за Естебан Окон от отбора на "Алпин", като това е първият му подиум от 2021 година, когато изненадващо спечели Гран при на Унгария. Днес първите трима запазиха позициите си от стартовата решетка, като завършиха със същата последователност на финала.

След тях финишираха двамата пилоти на "Мерцедес" Люис Хамилтън и Джордж Ръсел, а шести е Шарл Леклер от "Ферари". Десетката допълват Пиер Гасли ("Алпин"), Карлос Сайнц ("Ферари"), Ландо Норис ("Макларън") и Оскар Пиастри ("Макларън").

Съотборникът на Верстапен - Серхио Перес, който стартира от последна позиция заради инцидент в квалификацията, не успя да си пробие път към точките и завърши на 16-о място.

Въпреки тесните улички стартът на състезанието беше спокоен сред челните позиции, като Верстапен взе аванс пред Алонсо, а испанецът имаше сериозна преднина пред третия Естебан Окон.

В 12-ата обиколка се наложи развяването за кратко на жълт флаг след лек инцидент с четвъртия Карлос Сайнц, който счупи предното си крило при удар в Окон.

В хода на състезанието нямаше изгледи да завали дъжд, но това се случи в заключителната част и нещата станаха много интересни.

Първият потърпевш се оказа Карлос Сайнц, който се завъртя и падна до осмата позиция. Верстапен имаше сериозна преднина пред Алонсо, а той оставяше зад себе си Окон. Четвърто и пето място бяха за двамата пилоти на "Мерцедес". Джордж Ръсел обаче получи 5-секундно наказание за опасно излизане от бокса.

Постепенно дъждът спря и пистата изсъхна, което успокои събитията и пилотите в челото задържаха позициите си, въпреки няколко удари в предпазните огради и поднасяния.

Победата на Верстапен увеличава преднината му на върха в класирането, като той вече има 144 точки. Втори е Перес със 105, а трети Алонсо с 93.