Световният и европейски шампион Испания победи Италия със 7:6 след изпълнение на дузпи и ще играе на финала за Купата на конфедрациите в неделя срещу Бразилия. Повторението на финала от Евро 2012 завърши без голове след 120 минути, а Леонардо Бонучи изпусна седмата дузпа за Италия и това се оказа фатално за Скуадрата, защото Хесус Навас бе точен и прати испанците напред. В редовните 90 минути Италия игра значително по-добре, но не успя да отбележи и Касияс спаси удар на Маджо и Де Роси. Джакерини и Шави удариха греди в двете продължения по 15 минути. Късметът бе на страната на Испания при дузпите и „Ла Фурия” ще се бори за единствения голям трофей, който никога не е печелила. В неделя Испания ще играе на финала с Бразилия, а ще Италия спори с Уругвай в малкия финал През целия мач Италия напълно неутрализира стила на световния и европейски шампион. „Ла Фурия” обаче не приличаше на себе си, защото скоростта в действията на испанците просто липсваше. Чезаре Прандели пусна 7 играчи на Ювентус в титулярния състав и реши да заложи на познатата за тях схема с трима защитници, която използва Антонио Конте в тактиката на италианския шампион. Балотели се прибра в Италия заради травма, а Ел Шаарави не е напълно готов, което накара Прандели да пусне Алберто Джилардино на върха на атаката. От другата страна Висенте Дел Боске заложи на шестима футболисти от Барселона, а Икер Касияс мръдна от пейката и сложи капитанската лента като титуляр. Солдадо остана резерва, а Фернандо Торес водеше напaдението. Първата част премина в тактическо надлъгване, а Италия определено го спечели. Най-активни за Скуадра адзура бяха Маджо по десния и Джакерини по левия фланг. Още в самото начало Педро пусна прострелно центриране, но нямаше кой да засече, а после пак той завърши атаката с нисък удар по диагонала, преминал на около 2 метра вляво от целта. Италия веднага отговори с бърза атака, Джилардино заложи за Джакерини, но фалцовият удар на нисичкия халф не се получи. Италия приемаше играта в своята половина без притеснения, а Маджо отклони неточно след корнер на Пирло пред другата врата. Отново Маджо беше изведен с прехвърлящ пас зад гърба на Жорди АЛба, но опитният Касияс излезе напред и изби удара му с глава. Италия пропусна златен шанс да поведе в 19-ата минута. Пирло центрира отлично на границата на вратарското поле, но Де Роси прекалено леко отклони и не намери вратата на Испания. В следващата атака Джакерини технично преодоля Арбелоа на фланга, обърна на другото крило за Кандрева, той веднага с глава върна в наказателното, но там Маркизио с плонж засече неточно, а Касияс само изгледа кълбото. Давид Силва не успя да се обърне навреме и да овладее перфектен пас на Шави в наказателното поле. Икер Касияс спаси най-добрата голова възможност през първото полувреме. Джакерини центрира меко на задната греда, Маджо пак се измъкна зад Алба, плонжира и стреля ниско с глава, но капитанът на Испания изби и лови топката, за да предотврати сигурен гол. Минута по-късно Фернандо Торес чудесно пое, обърна се на 180 градуса, излъга Бардзали в наказателното поле, но ударът му профуча до дясната греда. Почивката дойде без голове след мощен изстрел на Де Роси право в ръцете на Касияс, който правилно предпочете просто да боксира с две ръце. На почивката Монтоливо замени Бардзали, а Де Роси застана в сърцето на отбраната. Италия продължи да не позволява на испанците да разгърнат техния стил на игра. Дел Боске реши да смени тактиката и върна своите малко назад с идеята да остави Скуадрата да атакува и „Ла Фурия” да дебне на контра. Торес изведе Иниеста, но от малък ъгъл плеймейкърът на Барса прати от външната страна на мрежата. И след почивката феновете по трибуните не спряха да освиркват световния и европейски шампион, както се случваше през целия турнир  досега. Хесус Навас замени Давид Силва и Киелини имаше огромни проблеми с линейната скорост на новото попълнение на Манчестър Сити на фланга.