Тотнъм е на финал в Шампионска лига след луда драма в Амстердам.

"Шпорите" победиха Аякс с 3:2 и с общ резултат 3:3, но повече попадения на чужд терен се класираха за финала, първи в историята на отбора в този турнир.

Там ги очаква Ливърпул, в изцяло английски сблъсък, който ще се състои на 1 юни в Мадрид.

Абсолютно в стила на тазгодишната Шампионска лига, драмата бе пълна. Мачът бе решен в последната 95-ата минута от Лукас Моура, който с трите си попадения тази вечер сътвори поредното чудо на европейската сцена.

Аякс имаше комфортна преднина от 2 гола на почиката, но претърпя пълен крах.

Три гола на Лукас Моура, а за да е пълна драмата, последният падна в заключителните секунди.

Той съкруши домакините и сложи край на страхотната приказка на младите момчета от Амстердам, но пък пренаписа историята на Тотнъм и ги прати на финал.

СНИМКИ ОТ МАЧА ВИЖТЕ ТУК >>>

Мачът започна вихрено, а домакините натиснаха сякаш са отборът, който изостава в резултата, а не този, който има преднина.

Още в 3-ата минута Юго Лорис трябваше да се намесва решително, но в 5-ата вече нямаше шанс.

След изпълнение на корнер Матиас Де Лихт се извиси над всички и с глава прати топката във вратата - 1:0 за Аякс.

Мечтано начало за домакините, но Тотнъм реагира светкавично и излезе от странната летаргия обвзела тима в началните минути и Хюн Мин Сон уцели гредата от малък ъгъл.

Последваха спокойни минути на "Йохан Кройф Арена", може ди единствените в течение на двубоя.

Тотнъм отново погледна смело към вратата в 23-ата минута, когато Онана трябваше да спасява удар на Сон, а Ериксен и Лукас Моура не уцелиха вратата при своите опити.

Така дойде 35-ата минута, когато страхотна атака на Аякс завърши с гол. Душан Тадич подаде към Зиех, а мароканецът без подготовка изстреля чуесен диагонален шут, озовал се във вратата на Лорис - 2:0 за Аякс.

Снимка: Getty images/ Guliver photos

Преднината на холандците вече бе доста комфортна, три гола от двата мача, а това сякаш обезвери "шпорите", които не създадоха нищо опасно до края на полувремето.

На почивката Почетино вкара втори нападател в състава си, а Тотнъм заигра доста по-агресивно и атакуващо, което затрудни максимално Аякс.

Лондончани натиснаха своя съперник и резултатът бе налице.

В 54-ата минута Деле Али чукна топката към Лукас Моура, който я прати във вратата за 2:1.

Надеждата за Тотнъм се появи, а "шпорите" продължиха да натискат объркания Аякс и резултатът бе изравнен.

Трипиър нахлу в наказателното поле след груба грешка на холандската отбрана и подаде чудесен пас към Йоренте. Испанецът обаче пропусна на метър от вратата, но за щастие топката се озова в краката на Моура.

Бразилецът се завъртя и я прати във вратата за втори път - 2:2.

Двата тима не спряха с атакаите. Зиех изпусна за Аякс, а Йоренте имаше нов шанс, но ударът му бе блокиран от Де Лихт.

Домакините пропуснаха отново да излязат напред в резултата, но удар на Зиех срещна гредата.

Но това не бе всичко, защото драматичните мигове в Амстердам продължиха.

Три минути преди края Онана се отчете с поредно страхотно спасяване, а удар на Вертонген бе изчистен от голлинията.

Хюн Мин Сон пък уцели гредата за втори път, но топката така и не влизаше във вратата на Аякс.

В 92-ата минута Хаким Зиех получи поредният шанс да реши мача, но отново пропусна, а това в крайна сметка се оказа фатално.

В последната 95-ата минута Тотнъм стигна до гол, пратил "шпорите" на финал, а негов автор отново бе Лукас Моура. Изсипана топка се озова в Деле Али, който я чукна към Моура и бразилецът не сгреши.

Домакините изпопадаха на терена не вярвайки на случващото се, докато в английския лагер настана истинска лудница.

Съдията даде минутка шанс на Аякс, но те не затрудниха Тотнъм, който ще празнува тази нощ в Амстердам.