Челси надигра и безапелационно елиминира Реал Мадрид на полуфинал в Шампионската лига след 2:0 в реванша и общ резултат 3:1.

Наглед това си е сравнително равностоен сблъсък, но в по-голямата част и от двата мача нямаше съмнение кой е по-добрият отбор. Челси напълно задуши играта на "белия балет", особено през едно много силно второ полувреме на реванша в Лондон тази вечер.

Тимо Вернер вкара първия гол в 28-ата минута, довкарвайки с глава в празната врата удар на Кай Хаверц, който срещна напречната греда. Двамата германци стартираха в атаката на Челси, тормозиха сериозно Реал, а след почивката това правиха и резервата Кристиан Пулишич, и Мейсън Маунт, и Нголо Канте.

Домакините налитаха за втори гол, с който да решат нещата. И единствен отговорник да не го постигнат е техният бивш кадър Тибо Куртоа, който сега пази вратата на Реал.

Белгиецът спаси три пъти страхотни положения, особено ударите на Хаверц и Канте с краката си, останали сами срещу него. Най-после в 85-ата минута Маунт вкара след брилянтен пас на Пулишич. 2:0, край на интригата.

ВИЖТЕ СНИМКИ ОТ МАЧА>>>

Трети финал в турнира за Челси, след един спечелен (2012 г.) и един загубен (2008-ма).

Друг белгиец и бивш любимец на публиката на Челси - Еден Азар, изненадващо също бе титуляр за Реал. И бе безличен, невидим, сив и сянка на себе си. Такъв, какъвто е от две години в Мадрид след трансфера за над сто милиона от Западен Лондон.

Изобщо - "кралете" на турнира не играха по кралски, а още в първия мач се видя, че влезе ли в ритъм английският отбор, трудно Реал може да ме противопостави нещо. Челси наложи такава динамика в играта след почивката днес, че Мадрид изглеждаше безпомощен да го спре.

Имаше десетина минути в края на първото полувреме, в които Карим Бензема два пъти бе близо до гола и домакините бяха в най-дълбоката си защита и за двата мача. Но отново удържаха, а Томас Тухел записа 18-ата си "суха мрежа", откакто пое Челси през януари. Уникално постижение на постоянство и здрава защита!

Заслужено "сините" от Западен Лондон отиват на финала в Истанбул на 29 май, където ги чака Манчестър Сити.

Трети английски сблъсък за трофея в историята, а Челси има опит от един такъв - през 2008-ма загуби в невероятна драма с дузпи от Манчестър Юнайтед, след като Джон Тери се подхлъзна при удара си от бялата точка, който даваше купата на "сините".

После трофеят дойде при клуба на Роман Абрамович през 2012-а, пак след дузпи срещу Байерн, и то в Мюнхен.

Вторият изцяло английски финал бе преди 2 години в Мадрид, когато Ливърпул победи Тотнъм с 2:0. Сега идва издание №3, а Сити ще търси първата си купа на шампионите.

Естествено, фаворит във финала няма да има. Куриозно, двата тима ще се срещнат този уикенд в мач от Висшата лига, нещо като репетиция преди големия сблъсък на "Кемал Ататюрк" в края на месеца.

Дотук през сезона Сити победи Челси с 3:1 навън в първенството, но "сините" от Лондон си върнаха с 1:0 в полуфинал за Купата на ФА.

Тимът на Пеп Гуардиола гони требъл от трофеи за сезона, след като вече спечели Купата на лигата и е на практика сигурен шампион. А Челси гони дубъл - финалист е за Купата на ФА и в Шампионската лига.

Томас Тухел пък ще опита да спечели най-важния приз в клубния футбол във втори пореден сезон. Той бе начело на ПСЖ миналата година, когато тимът падна на финала от Байерн с 0:1.