Ден №5 на Евро 2024 ще ни срещне с последните четири отбора на турнира, които не сме видяли още на терена. Десет мача вече минаха, а след двата тази вечер, ще е завършен първият кръг от груповата фаза и всеки тим ще е изиграл по една среща.

Днес е време за група F, в която от 19:00 часа започва двубоят на Турция и Грузия в Дортмунд. Предаването е на Диема и Диема спорт 3.

Турците отдавна чакат силно представяне на своите на голям форум, след като видяха трето място в света през 2002 г. и трето в Европа от 2008-ма. След това обаче тимът с полумесеца се проваля редовно - не е бил на Мондиал вече 22 години, именно от геройствата в Корея и Япония, а на европейските първенства записа две отпадания в групата без особена следа.

Този турски състав обаче загатва за потенциал, има и италиански треньор в лицето на Винченцо Монтела. В квалификациите Турция остави зад себе си Хърватия и спечели групата, след като победи в решаващия мач, при това като гост.

Насреща е Грузия - отбор, който за първи път в своята история ще играе на голям футболен форум.

Пълният дебютант обаче се кани да изненада много хора, а като гледаме как върви Евро 2024 дотук и какви проблеми имат фаворитите... Кой знае?

Голямата звезда е Хвича Кварацхелия от Наполи, който преди година по това време бе оценяван на 100 милиона евро от клуба му след шампионския сезон на неаполитанците. Формата му не е същата в последните 12 месеца, но класата е очевидна.

Двата тима са се срещали само два пъти в официални мачове, в квалификациите за Мондиал 2006, като турците биха с 5:2 като гост, но допуснаха изненадващо 1:1 у дома.

В 22:00 часа е време за легенди.

Тоест - за най-голямата легенда на европейските първенства Кристиано Роналдо. Той се очаква да е титуляр за Португалия срещу Чехия в Лайпциг (БНТ 1 и БНТ 3). Това е последният мач от първото "завъртане" в груповата фаза и втори в група F.

На 39 години и четири месеца Роналдо е един от най-възрастните играчи на първенството. Не е най-възрастният, защото съотборник в португалския тим му е Пепе, който е на 41.

Кристиано влиза в шестото си европейско първенство - рекорд. Ще изиграе днес мач №26 (отдавна е рекордьор) на турнирите на континента.

Ако вкара гол, той ще е номер 15 за него на финали, а там също отдавна е далеч пред останалите в историята на първенствата на Европа.

Жива легенда. Дори при неговото спортно дълголетие обаче, това се очертава като последният му шампионат с португалския екип, а той няма да иска да слезе от сцената без фанфари.

Чехите са с "малка кошница" този път, нямат звезди от поколението на Недвед, Бергер, Поборски и Кука, или пък на огромния Ян Колер и партньора му в атака Милан Барош по-късно. Но са винаги неудобен съперник, който опитва да играе футбол.

Любопитно, тези два отбора сякаш са орисани да се срещат на европейски финали. През 1996-а в Англия чехите биха на четвъртфинал с фамозния гол на Поборски - 1:0.

12 години по-късно Кристиано се разписа, а португалците спечелиха с 3:1. През 2012-а на четвъртфиналите пак Роналдо ги наказа десетина минути преди края и ги прати у дома (1:0).

Сега отново ще се срещнат - за четвърти път в последните 8 издания на европейските първенства.