За пореден голям форум сръбският национален отбор се провали с гръм и трясък, въпреки че на теория има необходимата класа да играе поне елиминации.

Европейското първенство през тази година бе първото за Сърбия като самостоятелна държава, a на световното западната ни съседка три поредни пъти отпада още в груповата фаза.

Вчерашното равенство 0:0 срещу Дания затвърди тенденцията, че звездите Александър Митрович, Душан Влахович и Лука Йович не могат да вкарват голове на големи първенства, като отборът им завърши с едва едно попадение турнира. Вкарано в последната минута на мача със Словения (1:1).

Медиите в страната не щадят никого след поредния провал. Критиките летят към треньра Драган Пикси Стойкович, към някои от играчите, както дори и към феновете, които хвърляха празни чаши към датския вратар Каспер Шмайхел.

Но рекордьор по критики е Стойкович.

Вчера той взе неочаквано, но и може би необяснимо решение със стартовия състав, като направи множество промени и извади някои от звездите. В титулярния състав най-големия липсващ беше капитанът Душан Тадич, но освен него не играха Влахович, Йович и Сергей Милинкович-Савич, който влезе едва в последните минути.

Големите упреци към Пикси не са толкова са стартовия състав, а за това, че играчите два часа преди мача са нямали представа дали ще играят. Това не само нарушава подготовката им в моментите преди мача, но и ги лишава от информация за цялостната тактическа постройка.

Капитанът Тадич не спести нищо на треньора си и в снощните интервюта се върна към откриващия мач срещу Англия (0:1), където също не започна като титуляр, влизайки в 61-ата минута. Снощи се появи на терена на полувремето.

Снимка: Getty images

"Тогава не започнах мача, но на полувремето ми казаха, че двамата с Илич влизаме в игра. Загрявах усилено и изведнъж ми казаха, че Илич влиза, а аз оставам на пейката. Нормално е да бъда разочарован. Не съм искал да обидя никого или да прозвучи арогантно, но просто исках да поема отговорност и да дам пример", отсече легендата на Аякс.

Той беше попитан и дали му се е случвало той и съотборниците му да разбират титулярния състав толкова късно, а отговорът бе "много рядко".

Сръбските медии отчитат, че дори треньорът на Дания Каспер Хюланд е бил изненадан от стартовия състав на съперниковия отбор.

"Бях изненадан, че Тадич, Влахович и Милинкович-Савич не играят. В края на мача те играха с четирима нападатели, но за щастие успяхме да постигнем резултат и да продължим напред.

Спортното издание Sportal.rs насочва гнева си към двете звезди, които се подвизават в Саудитска Арабия и по-конкретно шампиона Ал-Хилал. Това са центрланият нападател Александър Митрович и халфът Сергей Милинкович-Савич.

Според медията двамата играчи са се самозалъгвали с трансфера си в Саудитска Арабия и се е видяло, че във въпросната лига не излизат от комфортната си зона и тя няма нищо общо с големия европейски футбол.

"Беше тъжно да видим играч, който по принцип е хищник в наказателното поле, да няма силата да скача във всичките три мача. Митрович дори не знаеше кога да скача. Той заслужи всичко, което му даде Саудитска Арабия, но това бе за сметка на представянето на националния отбор. Остротата му изчезна. Сергей пък захвърли цялата си футболна интелигентност в реката", пише Sportal.rs.

Бившият футболист Раде Богданович стига по-далеч, като отсече, че Милинкович-Савич е тичал като бабичка след влизането си в мача срещу Словения и представянето му е било срамно. Поводът е голът на словенците на Ян Карничник, който беше оставен от СМС да засече центриране от левия фланг.

Медията припомня, че Карничник играе за 50 хиляди евро годишно, а Милинкович-Савич заработва по 13 милиона евро в Ал Хилал.