Дания продължава да мечтае на Евро 2020, след като сложи край на приказката за Чехия и се класира на полуфинал. "Датският динамит" взриви чехите при победата с 2:1 в Баку и така за трети път в историята си стига до голямата четворка на европейски футболни финали. Същевременно "червено-белите" продължават своята собствена красива история, която започна с превъзмогването на шока от случилото се с Кристиан Ериксен в първия мач на турнира и сега вече е само на крачка от големия финал.

През 1984 година тимът губи точно преди битката за титлата, а през 1992 година триумфира като шампион на Стария континент. В полуфиналите датчаните ще играят срещу Англия или Украйна, които ще премерят сили в последния четвъртфинал по-късно тази вечер.

Датчаните поведоха в резултата след едва пет минути игра. На "Олимпийския стадион" в азербайджанската столица Баку Томас Дилейни се оказа напълно забравен от чешката защита и необозпокоявано отбеляза с глава във вратата на Вацлик за 1:0. Така Дания изравни най-доброто си постижение за резултатност в рамките на едно голямо първенство - 10 попадения. Досега рекордът се държеше от датския тим, участвал на Мондиал 1986.

След като получиха ранен гол, чехите не губиха никакво време и бързо се впуснаха в търсене на изравняване. Здравата им преса даде резултат и те натикаха съперника в собствената му половина, но нищо по-съществено извън опасен пробив на Патрик Шик и два корнера, завършили без резултат.

За сметка на това Дания бе близо до втори гол, след като Микел Дамсгор бе изведен зад чешката защита след светкавичен дълъг пас при един от ъгловите удари за Чехия, но не отигра добре топката от малък ъгъл.

Темпото на игра бе доста високо, а в рамките на десетина минути и двата отбора си размениха по една опасност. Голмайсторът Дилейни бе намерен добре след центриране на Тригер Ларсен от десния фланг, но не нацели добре топката от десетина метра в 16-ата минута. В 21-ата Каспер Шмайхел сбърка пас при изнасяне на топката, но след това се реваншира, отразявайки създалата се ситуация в наказателното поле. В тези минути определено Чехия бе по-настоятелният тим.

Чехите атакуваха все повече, но идеята в завършващата фаза липсваше и те разчитаха най-вече на центрирания. Дания пък отговаряше с добри контраатаки по фланговете.

Четири минути преди края на полувремето Дания избухна с втори гол. Йоаким Меле достави перфектно центриране с външен фалц на крака на Каспер Долберг, за когото остана единствено да забие топката в мрежата от няколко метра за 2:0.

Чешките футболисти влетяха устремено във второто полувреме и Шмайхел трябваше да спасява на два пъти в рамките на по-малко от две минути. Символичните домакини все пак намалиха в 49-ата минута, когато Патрик Шик реализира петото си попадение на Евро 2020. Той засче прекрасно с десния крак пас на Владимир Цоуфал за 1:2.

Импулсът в чешките редици обаче се изпари доста бързо и датчаните си върнаха владението на топката, а и на темпото на игра, успокоявайки нещата.

Резервата Юсуф Поулсен внесе свежест в редиците на датския тим и след появяването си в игра пропусна сам срещу вратаря в 69-ата минута. Капитанът Симон Кяер пък действа хладнокръвно малко след това, когато изчисти остро центриране точно пред вратата на своя тим.

Чехия даде всичко от себе си в остатъка от двубоя, но така и не успя да стигне до втори гол.

Междувременно Поулсен пропусна още един добър шанс десетина минути преди края. С изтичането на редовното време съдията даде надежда на чехите с шест минути продължение, но срещата в крайна сметка приключи при 2:1 в полза на Дания