Англия е на полуфинал на Европейско първенство за първи път от четвърт век насам! След като през 1996 година Гарет Саутгейт пропусна дузпа срещу Германия като играч, сега вече като селекционер класира страната си сред последните четири тима на Евро 2020 - и то по какъв начин само! "Трите лъва" разбиха една от приятните изненади на турнира Украйна с 4:0 в Рим и така се връщат у дома на "Уембли". Където ще спорят с датчаните за място във финала и ще се надяват, че футболът също ще се завърне у дома.

Сега култовият лозунг на феновете изглежда по-възможен от когато и да било.

Островитяните надиграха категорично избраниците на Андрий Шевченко, които на моменти изглеждаха така, сякаш не са играли заедно досега и напълно закономерно напускат първенството.

Рахийм Стърлинг и Хари Кейн се погрижиха Англия да тръгне летящо, Крилото изведе деветката с отличен пас от дълбочина, а Кейн с едно докосване елиминира противниковия вратар - 1:0 още в четвъртата минута.

Това бе шеста асистенция на Стърлинг към Кейн. През XXI век няма друг играч, който да е асистирал толкова на друг свой съотборник за английския национален тим.

Малко преди това англичаните имаха претенции за дузпа заради фаул срещу Мейсън Маунт, но Феликс Брих бе категоричен, че такава няма. Украйна опита да погледна напред по-сериозно, но това не трая особено дълго, Англия отново тръгна в атака, а украинците се защитаваха с всички футболисти в собствената си половина.

Въпреки ранния гол, мачът не продължи във вихрено темпо, каквото би подхождало на такова начало. Украйна получи шанс чрез Роман Яремчук след грешка на Кайл Уокър, но деветката на символичните домакини стреля в близкия ъгъл на Джордан Пикфорд в 16-ата минута.

Кейн опита с глава в 29-ата минута, но топката премина над вратата, а в 33-ата минута пробив и центриране на Стърлинг по крайната линия се озоваха в Деклан Райс и той изпробва уменията на Бушчан с мощен удар от дъгата на наказателното поле.

Яремчук и Ярмоленко бяха замесени в няколко опасни атаки за Украйна в последните 10 минути на полувремето, но това сякаш бе всичко, за което те имаха сили тази вечер на "Олимпико".

Второто полувреме започна с още по-бърз английски гол - още в първата минута. Люк Шоу центрира от свободен удар, а Хари Магуайър заби гол с глава за 2:0 в 46-ата минута.

Капитанът Кейн също отбеляза с глава, надскачайки неориентираната украинска защита четири минути след второто попадение - 3:0 в 50-ата минута. Рахийм Стърлинг даде пас на Шоу с пета, а той направи втора поредна асистенция.

Нападателят на Тотнъм вече има 9 гола за Англия на големи турнири и се изравни с Алън Шиърър. Единствено Гари Линекер има повече - 10.

Кейн пропусна да оформи хеттрика си с удар с левия крак от движение, избит от вратаря в корнер. А точно оттам дойде и четвъртото попадение, дело на Джордан Хендерсън, който само преди минути влезе в игра и бе оставен напълно непокрит - 4:0 след нов гол с глава. Това бе и дебютното му попадение за националния тим - след повече от 60 мача.

Англия е първата страна, която вкарва три гола с глава в един мач на европейски футболни финали.

Селекционерът на англичаните Гарет Саутгейт направи всички пет смени, за да запази част от основните си играчи за предстоящия полуфинал с Дания. Последният напуснал бе Хари Кейн.

В оставащите двадесетина минути и двата отбора просто чакаха последния сигнал на Феликс Брих, който дойде дори преди 90-ата минута, за да узакони поредната суха мрежа на Англия - Джордан Пикфорд все още не е допуснал гол във вратата си на това европейско първенство.