Интер е новият носител на Купата на Италия и мечтае за златен дубъл.

"Нерадзурите" победиха Ювентус с 4:2 след фантастичен финал на "Стадио Олимпико", който мина през продължения след 2:2 в редовното време - двубой с красиви голове, две дузпи за победителите и разочарование за "бианконерите".

ВИДЕО ОТ ФИНАЛА И НАГРАЖДАВАНЕТО ТУК >>>

Симоне Индзаги и компания носят осмата Купа на Италия на Змията и първа от 2011 година. Наставникът доказва качествата си, като печели отличието за втори път, след като го направи и с Лацио. Интер е на щастливата страна при третото си поредно излизане на финал, а за Юве това е още една горчива загуба в мача за трофея след тази през 2020-а срещу Наполи. Торинци пропуснаха да спечелят шестото си отличие в последните осем издания. Те бяха за втори път огорчени във финал през този сезон след драмата с късен гол за Интер в продълженията за Суперкупата на Италия. Юве остава със сезон без трофей за първи път от 2011 година. Символично.

Самото провеждане на днешния мач бе специално, тъй като тези двата съперника не се бяха изправяли във финала за Купата от далечната 1965-а и това се случи едва за трети път в историята. С днешния си триумф Интер еднолично излезе на третата позиция във вечната класация, като вече само Ювентус (14) и Рома (9) имат повече купи. Отборът на Симоне Индзаги за първи път в историята си победи Ювентус в три поредни мача и сякаш за пореден път доказа, че класирането в Серия "А" не е случайно, както и краят на хегемонията на "бианконерите".

Интер удари още с първата сериозна ситуация за гол в мача. Николо Барела откри резултата в седмата минута, след като проби от левия фланг и стреля извън наказателното поле, за да остави Матия Перин безпомощен.

Първата истински добра възможност за Юве дойде в 23-ата минута, когато Душан Влахович получи и изстреля от малък ъгъл, но последва прекрасна намеса на капитана Самир Ханданович. В 30-ата минута стражът отново беше на мястото си след удар на Матайс де Лихт. От последвалия корнер се стигна до изстрел на Пауло Дибала, който прелетя встрани. На другата врата същото се случи с шут на Марсело Брозович. И двата тима искаха да играят офанзивно.

Моментът за Юве дойде в началото на второто полувреме и по-конкретно 50-ата минута. Алекс Сандро се разписа със силен удар, който Ханданович изглеждаше, че ще отрази, но топката мина зад него. Роля за попадението имаше резервата Алваро Мората, който отклони и затрудни максимално стража.

Само две минути по-късно половината стадион отново изригна, защото обратът стана пълен. "Бианконерите" направиха страхотна контраатака, при която Дибала изведе Влахович и първоначалният му удар бе спасен, но с добавка той вкара за 2:1.

Интер опита да отвърне веднага, но Матиа Перин спаси силен удар на Матео Дармиан и след това лек на Един Джеко с глава. В 71-ата минута далечен удар на Федерико Димарко по земя бе много опасен и мина на сантиметри от лявата греда.

"Нерадзурите" дочакаха своя миг и той дойде в 76-ата минута. След центриране от десния фланг Иван Перишич свали към Лаутаро Мартинес и при опитът му за удар кракът му се преплете в този на Леонардо Бонучи. От бялата точка Хакан Чалханоглу бе точен за 2:2 със завидно хладнокръвие.

В началото на продължението Матайс де Лихт препъна Стефан де Врай и с помощта на ВАР съдията Пауло Валери отново посочи бялата точка. Иван Перишич се разписа за 3:2.

В 102-ата минута Интер нанесе кинжален удар за 4:2. Световният вицешампион Перишич получи на границата на наказателното поле и с левия крак повтори изпълнението на Барела от началото на мача. Малко след това бесният Масимилиано Алегри беше изгонен от съдията.

Така Интер вдигна трофея и ще се надява да направи същото в първенството, където ожесточената битка с Милан продължава. Там "нерадзурите" изостават с две точки два кръга преди края.